Prof. Dr. Başer: Bir salgının baş yöneticisi şeffaflık ilkesidir

Prof. Dr. Başer: Bir salgının baş yöneticisi şeffaflık ilkesidir

Prof. Dr. Başer "Ağır hastaların ölümlere yansıması önümüzdeki haftalarda başlayacak. Bu çok daha trajik bir ortam sağlayacak. Şimdiye dek bu önlemlerin alınmasında geç kaldık tam kapanmamakla daha da geç kalıyoruz" dedi.

Halk TV’de Deniz Gez’in programına konuk olan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, vaka sayılarının açıklanması ile ilgili "Mızrak çuvala sımadı iş kontrolden çıktı, aşı ihtiyacı çok ciddi olarak var, birçok etken bir araya geldi biz başka strateji izlemeye başladık diye düşünüyorum" dedi.

Prof. Dr. Bengi Başer, Deniz Gez’in “Vaka sayısının yüksek olması ve yeniden kısıtlamaların gelmesi ne ifade ediyor? Bunca zaman sonra vaka sayılarının açıklanmasının sebebi nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi.

“Neler olduğunu devlet erkanında tam olarak bilememekle birlikle birçok söylem var. Dünya Sağlık Örgütü’nün riskli bölgelere aşı temini yapacağından tutun, iş çok çığırından çıkığı için vaka sayılarını belirlemenin toplumun kendisine çeki düzen vereceğini bilmek gibi birtakım olasılıklar var. Şurası kesin ki 28-29 Temmuz tarihlerinde vakanın hastaya evrilmesi Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği normlara da aykırı.

“Bir salgının baş yöneticisi şeffaflık ilkesidir. Bu anlamda belki de artık kontrolden çıktığı için şeffaf olmanın gerekliliği düşünüldü. Gerçekten de Kasım ayı başından itibaren iki kattan daha fazla ağır hasta sayısı arttığını görüyoruz. Ağır hasta sayısı arttıkça sağlık sistemine yükün binmesi, sağlıkçıların artık başa çıkamayışı, sağlık sistemin yatak kapasitelerinin, yoğun bakımların bu talebi karşılayamaması en büyük problemler. Bu anlamda halkın belki uyarılmasının bu tip kısıtlamalara bu sayede gidilmesinin doğru olacağını düşünmüş olabilirler. Yanlış olan bir şey var ki, başından beri doğru rakamlar verilmeliydi bu noktaya gelmeden önce ve buna göre bir takım kapanmalar uygulamalar insanların kendine çeki düzen vermesi sağlanmalıydı.”

"Ağır hastalar ölümlere önümüzdeki haftalarda yansıyacak"

Prof. Dr. Bengi Başer, Deniz Gez’in “Rakamların açıklanmaması rehavette mi yol açtı sizce?” sorusunu “Kesinlikle etkili” diye yanıtladı ve şöyle devam etti:

“Başından beri diyorum; ‘Böyle bir salgın, insanların otokontrollerine, iradelerine bırakılmayacak kadar önemlidir. Ricayla salgın yönetmek doğru yöntem değildir. Ağır hastaların ölümlere yansıması önümüzdeki haftalarda başlayacak. Bu çok daha trajik bir ortam sağlayacak. Şimdiye dek bu önlemlerin alınmasında geç kaldık tam kapanmamakla daha da geç kalıyoruz. Ancak en azından vakaları açıklamak da bir şeydir diye düşünüyoruz. Ama bu vakaları da muhtemelen yüksek olduğunu hepimiz aldığımız verilerden, Tabipler Birliği’nin verilerinden, sahada gördüğümüzden zaten bilmiyoruz. Bunlar pozitifler, pozitif olmayıp klinik olarak doğrulanmışlar var. Tedavi verilmiş olanları var, isteğe bağlı gidip bakılanlar var. Mızrak çuvala sımadı iş kontrolden çıktı, aşı ihtiyacı çok ciddi olarak var, birçok etken bir araya geldi biz başka strateji izlemeye başladık diye düşünüyorum."

Gündem