Polisten haklarını arayan işçilere tehdit: Devletin gücüyüz, ne yapabileceğimizi gösteririz size

Sendikalı oldukları için işten atılan Cargill işçileri, eylemlerinin 1000'inci gününde Tarım ve Orman Bakanlığının önünde basın açıklaması yapmak istedi. Bir polis ise "Devletin gücüyüz, ne yapabileceğimizi gösteririz size" diyerek işçileri tehdit etti.

ABD menşeli Cargill şirketi, sendikaya üye oldukları için çok sayıda işçiyi işten attı. Tek-Gıda İş’e üye olan işçiler, eylemlerinin 1000’inci gününde Tarım ve Orman Bakanlığına giderek, bakanlık önünde basın açıklaması yapmak istedi.

"Devletin gücüyüz, neler yapabildiğimizi gösteririz size"

Ancak polis açıklamaya izin vermedi. Engellemenin de ötesinde, bir polis amiri işçileri “Biz devletin gücüyüz, nerler yapabiliyoruzu orada gösteririz size” diyerek tehdit etti. İşçiler, “Devlet gücünü bizim üzerimizde mi sınayacak?” diye sorunca polis amiri, “Biz her şeyi biliyoruz. Siz şimdi bakanlığa gideceğinizi düşünüyorsunuz ya, biz bilmiyor muyuz oraya gidip gitmeyeceğinizi sanıyorsunuz? Siz devleti çok küçümsüyorsunuz” diye karşılık verdi.

İşçiler gözaltına alındı

İşçiler tartışma sonrasında eylemlerini sendika önünde sürdürme kararı aldı. Ancak polis buna da izin vermedi ve işçileri gözaltına aldı. Bu esnada basın mensuplarının görüntü alması da engellendi.

Emek