Pervin Buldan: Gara’dan kaçıyorlar çünkü suçlular

Pervin Buldan: Gara’dan kaçıyorlar çünkü suçlular
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan, konuşmasına Uluslararası Anadili Günü’nü kutlayarak başladı ve Gara operasyonuna yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Buldan’ın konuşmasından öne çıkanlar için şu şekilde:

"Anadili mücadelesi vazgeçilmezdir. Anadili savunmanın en güçlü yolunun anadili ile yaşamak olduğu bilinciyle partimiz içinde Kürtçe eğitim programı başlattık. Biz HDP olarak bulunduğumuz her yerde kültürel çeşitliliği sağlamaya, anadilde eğitimi teminat altına alma mücadelesine devam edecek tekçi anlayışa karşı çok renkliliği savunmaya ve korumaya devam edeceğiz.

İktidar hesap vermekten kaçsa da Gare’yi konuşmaya devam edeceğiz. Gare çok önemli bir kırılma noktasıdır. Şu an iktidarda başka bir parti olsaydı, AKP muhalefette olsaydı Gare için kıyameti koparırdı. Ölümlerin sorumlusu iktidardır derdi. İktidarda olmanın sorumluluğu insanları canlı olarak getirmektir. AKP iktidarı Gare’de yaptıklarından da yapmadıklarından da sorumlu bir iktidardır. Siyasi kibir ve güç gösterisi nedeniyle kendi vatandaşlarının hayatını hiçe sayan bir anlayışı herkes Gare’de bir kez daha gördü ve tanıklık etti. Kamuoyunun HDP’nin ve muhalefetin geçmişte olduğu gibi o insanların kurtarılması için neden adım atmadığı sorusuna iktidar 1 haftaya yakındır cevap vermiş değil. Bu sorudan, Gare’den kaçıyorlar çünkü suçlular. Amaçlarının insanları kurtarmak olmadığı ayan beyan ortadadır. Diyalog yolu mutlaka seçilmeli ve bu yol geçmiş dönemlerde 335 insanın diyalog yoluyla Türkiye’ye getirildiğini, sağ salim ailelerine teslim edildiğini bizlere kanıtlamıştır.

"İktidar varlığını HDP'nin yokluğuna bağlamış durumda"

2015’te benim de içerisinde yer aldığım Lice’de 3 uzman çavuş bizim girişimlerimiz sonucu 2 gün boyunca Lice’de kalıp o insanları aldık Lice Kaymakamlığı’na teslim ettik. Siyasi amaçlarına ulaşamayınca dört koldan HDP’ye saldırmaya çalıştılar. HDP kapatılsın korosu her gün gürültü çıkarmaya Kürt düşmanlığı yapmaya hala devam ediyor. Varlıklarını HDP’nin yokluğuna bağlamış durumdalar. 31 Mart seçimlerinde Ankara’nın siyaset çöplüğüne gönderilen AKP’li seçmenine beddua etti. Ona tek bir cümlemiz var. “Biz seni Allah’a havale ediyoruz. Bunların bir de fotoğrafçı bakanı var. Gezdiği çukur kanallarında yalan rüzgarları estiren bir bakanları var. Çözüm sürecinde Kandil’e yaptığımız ziyaretler üzerinden algı yaratma telaşında olduklarını belirtmek isterim. Güya HDP’li bir kadın milletvekili Gare’ye gitmiş pes doğrusu. Açıkça söylüyorum bu kuyruklu bir yılandır. Bizim milletvekilimiz Gare’de bulunmamıştır. O tarihlerde de nerede olduğu bellidir. Bizim vekillerimizin o bölgede gidecekleri tek bir yer vardır Barzani ile görüşme yapmak üzere Erbil'dir. Vekillerimiz Erbil'e zaman zaman giderler. 

Soylu'ya yanıt

Bize yönelik iftira, kumpas ve saldırı kampanyası aynı cemaat döneminin yönetimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar cemaatteki abilerinden ders almışlar. Bu fotoğrafları gösteren bakanın gayesi Erdoğan’ın koltuğuna göz dikme meselesidir. Kendi içinizdeki koltuk kavgasını açık yapın. Savaşınızı HDP üzerinden yürütmeyin. HDP buna izin vermez. O fotoğrafları Recep Tayyip Erdoğan’a bir gösterseydin.

Bir defasında Kandil’de görüşme gerçekleştirirken üzerimizde iki İHA dolaşıyordu. Ankara’ya döndüğümüzde sorduk "Biz oradayken üzerimizden İHA'lar uçuyor" dedik, "Sizin güvenliğiniz için uçuyorlardı" dediler. Kandil görüşmelerini devletin güvenlik amaçlı uçurduğu İHA’ların altında gerçekleştirdik. Kayıtlarda mevcuttur. Soylu efendi bak iyi dinle. Sana televizyonlarda gösterdiğin fotoğrafın hikâyesini de anlatayım. Kandil fotoğrafları PKK’den silahları bırakacaklarına dair mektupları aldığımız ziyaretlere aittir. Senin genel başkanın Erdoğan da heyecanla bu mektubu bekliyordu. O fotoğrafları Kandil'dekiler çekti. Oraya gittiğimizde telefon götürmemiz yasak. Dolmabahçe mutabakatının açıklandığı gün ince bir ayrıntı vardı. Salonda kimin nereye oturacağını belirleyen bile bizzat Erdoğan’ın kendisiydi.

Ne mutlu bize ki çözüm süreci boyunca bu ülkeye cenazeler gelmedi. Ne mutlu bize ki 3 yıl boyunca yürüttüğümüz onurlu bir duruş vardı ve bu onurlu duruşun arkasındayız. Çözüm sürecinde bizlere neler vaat ettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz. Bize attıkları çamur üzerimize asla yapışmaz.

Gergerlioğlu

Yargıtay kararı hızla onayladı çünkü Yargıtay Saraydan talimat aldı. Gare'nin intikamını HDP'den alma gibi bir yol koydular önlerine. Gergerlioğlu Türkiye toplumunun sesidir, kulağıdır. Gare'den bir başarı hikayesi çıkaramadınız HDP'den de çıkaramayacaksınız. Sadece arkadaşımı değil hedef aldığınız İnsan Hakları Derneği, Eren Keskin, Şebnem Korur Fincancı vicdanın sesidir. 

 

Etiketler :