Pervin Buldan: AKP'li isimlerin karıştığı kadın cinayetlerini araştırmayan yargı kadınları koruyamaz

Pervin Buldan: AKP'li isimlerin karıştığı kadın cinayetlerini araştırmayan yargı kadınları koruyamaz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kadın cinayetlerine ve İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin konuşan Buldan, AKP milletvekili ve üyelerinin isimlerinin karıştığı kadın cinayetlerini soruşturamayan yargı kadınları koruyamaz" dedi.

Grup toplantısındaki konuşmasına HDP'nin 8'nci yılını bir kez daha kutlayarak başlayan Buldan, "Girdiğimiz seçimde ülke tarihinin en çok kadın milletvekilini ve kadın belediye eş başkanlarını çıkardık. Dünyada bir ilk olarak kadın parlamento grubunu kurduk. Değişmez denileni değiştirdik, yenilmez denileni yendik." ifadesini kullandı.

AKP ve MHP'ye yönelik "HDP'nin yükselişini halkın iktidarını durdurabilir miyiz diye bütün güçlerini birleştiriyorlar" ifadesini kullanan Buldan, şöyle konuştu:

"HDP'nin yükselişini halkın iktidarını durdurabilir miyiz diye bütün güçlerini birleştiriyorlar. Bu yöntemi her defasında daha pervasız bir şekilde kullanıyorlar. Bu hayali onlar rüyalarında bile göremeyecekler. Biz var olduğumuz sürece bu ülkeye yağma ve talanlarıyla rahatlıklarıyla hükümran olamayacaklar. Bu iktidarın en büyük korkusu kadın mücadelesidir. Bu nedenle AKP- MHP erkek iktidarı kadın kazanımlarına özel olarak yönelmekteler."

Buldan'ın satırbaşları şöyle:

"Eş başkanlık asla suç değil"

HDP'ye yönelik yapılan operasyonlar hakkında konuşan Buldan, "Eş başkanlığı suç olarak göstermeye çalışıyorlar. Kars Belediye Eş Başkanı Alaca'nın tutuklanması da bu saldırıların son halkası olmuştur. Eş başkanlık, kadınların eşit temsiliyet hakkı asla ve asla suç değildir. Asıl bunu ortadan kaldırmaya çalışan operasyonlar suçtur." dedi.

"Sağlık Bakanlığı gerçekleri gizliyor"

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs tablosunun gerçeği yansıtmadığını belirten Buldan, "Türkiye'deki pandemi sürecinin yalanlarla nasıl yürütüldüğünü gördük. Halkın nasıl bir ateşin içine atıldığına hep birlikte tanıklık ettik. Bütün dünya biliyor ama buradan yeniden ifade edelim, ülkeyi baskı, korku ve yalanlarla yönetmeye çalışıyorlar. Sağlık Bakanlığı gerçek verileri halktan gizliyor. TÜİK halkın nasıl sefalete sürüklendiğini halktan gizliyor.Biz yalancıların mumunu ilk seçimde mutlaka ama mutlaka söndüreceğiz." diye konuştu.

"TTB Başkanı Fincancı'nın yanındayız"

"TTB Başkanı Fincancı'ya yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bağımsız meslek örgütleri ve Şebnem Korur Financılar olduğu sürece bu iktidarın ürettiği tüm yalanlar bir bir suya düşmeye devam edecektir."

"İstanbul Sözleşmesi'ni uygulayın"

AKP'nin özellikle İstanbul Sözleşmesi'nin hedef aldığını belirten Buldan, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkenin adeta kadın mezarlığına dönüştüğü AKP iktidarı döneminde pandemi döneminde kadına yönelik suçlar katlanarak artmıştır. Çocuk istismarı da en önlerde yer almaktadır. Özellikle iktidar İstanbul Sözleşmesi'ni hedef almaktadır. Bu sözleşme üzerinde birçok tartışma yapılmaktadır. Sözleşmeyi uygulamak yerine sözleşmenin kaldırılmasını tartıştırmak yeni cinayetlere ve şiddetlere kapı aralamaktır. Senin işin sözleşmeyi ortadan kaldırmak değil uygulamaktır. Bundan kaçamazsınız. İşlenen her bir kadın cinayetinin sorumlusu sizin iktidarınız olacaktır. İstanbul Sözleşmesi'ni uygulayın."

"AKP'li isimlerin karıştığı kadın cinayetlerini soruşturmayan yargı kadınları koruyamaz"

AKP Milletvekili Şirin Ünal'ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova hakkında konuşan Buldan, şöyle konuştu:

"Hiçbir politikanız kadınları korumuyor. Kadın katillerini, çete liderlerini serbest bıraktılar. AKP milletvekili ve üyelerinin isimlerinin karıştığı kadın cinayetlerini soruşturamayan yargı kadınları koruyamaz. Nadira’nın sorulmamış hesabı bu ülkenin boynundadır.

5 büyük yandaş dışında herkes kaybetti. 2020 bütçesi sarayın, savaşın, yandaşların bütçesiydi.  2021 yılını bütçesi de halktan yana olmayacak. Bütçe hakkını hep birlikte savunalım.  Kurtuluş kadınların güçlü ve kararlı birlikteliğindedir."