Patron, temaslı işçiye izin vermedi: Annesi, babası ve ağabeyi öldü

Patron, temaslı işçiye izin vermedi: Annesi, babası ve ağabeyi öldü

Ağustos ayında temaslı olduğu için izin isteyen işçiye patron izin vermedi. Koronavirüse yakalanan işçi, ailesine bulaştırdı. İki hafta içinde annesini, babasını ve ağabeyini koronavirüs nedeniyle kaybetti. İşçi daha sonra işten çıkarıldı.

Gaziantep’in Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Sanat Ambalaj firmasında, yaz aylarında koronavirüs vakalarında artış yaşandı. Bu dönemde patronuna temaslı olduğunu söyleyerek 14 günlük karantina izni isteyen işçi İbrahim Karaoğlan’a izin verilmedi.

İki hafta içinde annesini, ağabeyini ve babasını kaybetti

Evrensel’den Deniz Kar’ın haberine göre; İbrahim Karaoğlan burada virüs kaptı. Karaoğlan, fabrikada kaptığı virüsü evine taşıdı. Virüse yakalanan ailede 25 Ağustos’ta anne Hanım Karaoğlan, 1 Eylül’de ağabey Sabit Karaoğlan ve 8 Eylül’de baba Mehmet Güllü Karaoğlan koronavirüs nedeniyle hayatlarını kaybetti.

evrensel-haber.jpeg

Karantina sonrası ücretsiz izne çıkarıldı

Yaşananlar bunlarla da sınırlı kalmadı. İddiaya göre, koronavirüse yakalandıktan sonra karantina iznine çıkarılan Karaoğlan izinden dönünce 17 gün daha rapor verildi. Bir ay boyunca raporlu olduğu için işe gitmeyen Karaoğlan, bir ayın sonunda ücretsiz izne çıkarıldığını öğrendi. Karaoğlan, “Bir buçuk ay devletin verdiği günlük 39 lirayı aldım. Sonraki bir buçuk ay bana bir şey yatırmamışlar” diye konuştu.

Kod 29 ile işten çıkarıldı

Karaoğlan’ın telefonuna 11 Aralık’ta ‘kod 29’ ile işten çıkarıldığına dair bir mesaj geldi. Hükûmetin açıkladığı koronavirüs paketiyle birlikte işten çıkarmaların yasak olduğu dönemde “Ahlâk ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” kapsamında işten çıkarılan Karaoğlan, “Fabrikayı aradım benimle görüşmek istemiyorlar. Benim bir yıllık tazminatımı yemeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

"İki çocuğum var, uzaktan eğitimden de faydalanamıyorlar"

İki çocuğunun olduğunu söyleyen Karaoğlan, “Uzaktan eğitimden de faydalanamıyorlar. Abimin kıyafetlerini giyiyorum şu an. Kiramı iki aydır ödeyemiyorum” dedi. Karaoğlan fabrika hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtilrken, Evrensel de iddiaları sormak için fabrikayı aradığını ancak hiçbir yetkiliye ulaşamadığını söyledi.

Emek