Özel hastane para ödemeyen koronavirüs hastasını yataktan kaldırdı

Özel hastane para ödemeyen koronavirüs hastasını yataktan kaldırdı

Özel Şişli Kolan Hastanesi, durumu ağırlaşan 69 yaşındaki koronavirüs hastasından 1170 lira ücret talep etti. 112 ekiplerinin ödeme yapılmayacağını söylediği gerekçesiyle aile bu parayı vermeyi reddetti. Hastane, 69 yaşındaki hastayı yataktan kaldırdı...

İstanbul’da koronavirüs teşhisi konulan 69 yaşındaki Hüseyin Keskin, fenalaşarak Özel Şişli Kolan Hastanesi’ne kaldırıldı. Keskin’in ailesine 112 çalışanları hiçbir ödeme yapmayacakları bilgisini verdi. sendika.org’un haberine göre; Kolan Hastanesi Acil Servisi’nde 170 lira muayene ve 1000 lira serum ve tahlil ücreti talep edildi. Hasta ödeme yapmayı reddedince, tedaviyi reddettiği varsayılarak hastaneden çıkarıldı.

112 ekipleri ücret talep edilmeyeceğini söylemiş

Hüseyin Keskin’in oğlu Süleyman Keskin, “Babam normalde hastanede tedavi görmesi gerekirken yer olmadığı gerekçesiyle evde tedavi ediliyordu. Durumu ağırlaşınca ambulans saat 17.00’de evden alıyor. “Kolay hastanesinesi götürüyoruz” diyor. Herhangi bir ücret talep edip etmeyecekleri sorulduğunda ise “Hayır” diyorlar.” ifadelerini kullandı.

"Doktorun kanaatince hayati tehlikesi yok"

Keskin, ücret talep edilmesi üzerine bunu reddettiklerini söyledi. Bunun üzerine hastaneden “Doktorun kanaatince hayati tehlikesi yok. O yüzden tahlil ve serum için bu parayı ödemek zorundasınız” yanıtını aldılar.

Sağlık Bakanlığı: Sadece şikâyet alabiliriz, şu aşamada bir şey yapamayız

Keskin şöyle devam etti:

Ödemeyi reddettiğimizde ise tedavinin reddedildiğine dair hazır dilekçelerini imzalamamızı istediler. O dilekçeyi imzalamayı da reddettik. Kendi dilekçemizi doldurduk ve hastamızı çıkardık. Sağlık Bakanlığı’nı arayıp bilgi verdiğimde ise “Biz sadece şikayet alabiliriz, şu aşamada bir şey yapamayız” yanıtını aldık.

 

Daha sonra babamın başka bir hastaneye sevk edilmesi için 112’yi aradım. Uzun süre ambulans gelmeyince kendi imkanlarımızla Şişli Etfal’e getirdik.