Ekleme: | Güncelleme: 22.11.2020 16:03

"Öyle mi alay komutanı" demişti: İşçi sınıfının sağcısı, solcusu, ilerici, gericisi, faşisti yok

“Öyle mi alay komutanı” konuşmasıyla tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran Bağımsız Maden-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, bu kez maden işçilerine seslendi.

Maden işçileri yıllardır maaşlarını, tazminatlarını ve sosyal haklarını alamıyor. Somalı ve Ermenekli işçiler, bu duruma karşı aylardır mücadele etmeyi sürdürüyor.

"Öyle mi alay komutanı" konuşmasıyla madenci direnişinin simgesi hâline gelen Bağımsız Maden-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal bu kez işçilere seslendi. Kartal, patronun kimlik ayırmaksızın her işçiye aynı muameleyi yaptığını söyleyerek kimlik ve siyasi partiler üzerinden bölünmeye çalıştıklarını ifade etti.

Kartal, işçilere yaptığı konuşmada patronun ayrım yapmadığını ve her kimlik ve siyasetten insanın aynı teri döktüğünü vurguladı.

"Biz sosyalistler olmazsa işçi sınıfının politik mücadelesi olmaz" diyen Kartal şu ifadeleri kullandı:

Bizim sağımız solumuz yok. İşçi sınıfının sağcısı, solcusu, ilerici, gericisi, faşisti bilmem nesi yok. İçinizde AKP’ye oy veren var mı? CHP’ye oy veren var mı? MHP’ye oy veren var mı? Kürt var mı? Laz var mı? Çerkez var mı? Aynı maden ocağında çalışıyoruz aynı patrona. Aynı teri döküyoruz. Oradan aldığımız üç kuruş parayla çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını temin ederek karnımızı doyuruyoruz. Patron ayrım yapıyor mu bize? Peki bu şerefsizler niye yapıyor? Niye bizi bölüyor? Niye bunlar solcular, bunlar komünistler, bunlar PKK’liler, bunlar bölücüler, bunlar teröristler, bunlar sağ düşmanı diye insanlara propaganda yapıyorlar? Aylardır beraberiz. Aylardır bu taşın üstünde beraber yattık. Neyimizi gördünüz, bir ayrımımızı gördünüz mü arkadaşlar? Solculuğumuzu sakladık mı sizden? Saklamadık. Evet biz solcuyuz, sosyalistiz. Sonuna kadar da böyle olmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ve inanıyoruz ki biz solcular, sosyalistler, devrimciler olmazsa işçi sınıfının politik mücadelesi olmaz arkadaşlar.

Emek