Oylama tamamlandı: Temsilciler Meclisi "Trump azledilsin" dedi!

Oylama tamamlandı: Temsilciler Meclisi "Trump azledilsin" dedi!

ABD Başkanı Donald Trump'ın azledilmesinin önünü açan teklif, Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi. Azil kararı Senato'nun onayına sunulacak.

ABD’de 3 Kasım seçimlerinden bu yana sular durulmuyor. ABD Başkanı Donald Trump, seçim sonuçlarını kabul etmedi ve “Oylarımız çalındı” diyerek seçimleri yargıya taşımaya çalıştı. Ancak Trump istediğini alamadı ve Biden’ın resmen ‘kazanan’ ilân edileceği 6 Ocak’taki Kongre toplantısı sırasında bazı gruplar Kongre binasını bastı. Baskında dört kişi hayatını kaybetti. Birçok kişi, baskından Trump’ı sorumlu tuttu. Olayları kışkırttığı gerekçesiyle Trump’ın azledilmesine dönük teklifin oylaması tamamlandı ve Trump için azil kararı çıktı.

Senato'da çoğunluk Demokratlara geçecek

Temsilciler Meclisi’nden çıkan azil kararının uygulanması için Senato’nun onayı gerekiyor. Senato’da şu an çoğunluk Cumhuriyetçilerin elinde ancak Senato’daki yargılama işleminin, Beyaz Saray’daki devir teslim töreninin yapılacağı 20 Ocak’tan sonra olması bekleniyor. 20 Ocak’tan itibaren, Senato’da çoğunluk bir üye farkla Demokratların lehine dönecek.

Neler oldu?

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, 10 Cumhuriyetçinin de Trump’ın azledilmesi yönünde oy kullanması dikkat çekti. Trump daha önce de Temsilciler Meclisi kararıyla azledilmişti ancak bir öncekinde Cumhuriyetçilerden Trump’ın azledilmesi yönünde oy kullanan yoktu. Öte yandan; Trump, ABD tarihinde iki kez azledilen ilk başkan oldu.

Trump’ın mahkûm olması için, Senato’nun 3’te 2’lik çoğunluğunun onayı gerekiyor. Bununla birlikte, Trump’ı gelecekteki kamu görevinden men etmek için de ayrı bir oylama yapılması gerekecek.

Dünya