Oruç Reis'in eğitim ihalesini kazanan şirketin adresinde aileler oturuyor

Oruç Reis'in eğitim ihalesini alan PGA Deniz ve Ticaret Limited Şirketi'nin yeni kurulduğu ve şirket sahibinin yumurta ve tavuk pazarladığı ortaya çıktı. Şirketin adresinde ise şirketle alakası olmayan aileler oturuyor.

Doğu Akdeniz’de sismik araştırma çalışmaları yürüten Oruç Reis Araştırma Gemisi’nin eğitim ihalesini, 13 Ocak 2020'de kurulan PGA Deniz ve Ticaret Limited Şirketi 1 milyon 299 bin Dolar bedel ile kazandı. İhaleyi kazanan PGA Deniz ve Ticaret Limited Şirketi'nin sahibi ise yumurta ve tavuk pazarlaması yapan Ahmet Kenan Yaymacı. ANKA'dan Tamer Arda Erşin ve Bora Erdin'in haberine göre, Yaymacı’nın yumurtacı ve denizci şirketlerinin adreslerinde ise birer aile oturuyor.

Oruç Reis Araştırma Gemisi için Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, “2B/3B Sismik Operasyon ve İşbaşı Eğitimi Hizmet Alımı” için açık ihale düzenledi. İhale kriterlerinde ekonomik-mali ve meslek- teknik yeterliğe ilişkin kriter belirtilmedi. İhalede ekonomik olarak en avantajlı teklifin sadece fiyat esasına göre belirlenmesine karar verildi ve 1 yılık iş için 31 Ağustos’ta MTA Genel Müdürlüğü’nde ihale yapılması kararlaştırıldı.

İhalede Türk Lirası cinsinden en yüksek teklif 17 milyon 997 bin 693 lira, en düşük teklif ise 9 milyon 489 bin 195 lira oldu. Ancak PGA Deniz ve Ticaret Limited Şirketi 1 milyon 299 bin Dolar yani o günkü kur üzerinden yaklaşık olarak 9 milyon 534 bin 660 TL bedel ile kazandı. Şirket, MTA Genel Müdürlüğü ile 16 Eylül’de sözleşme imzaladı. Bugün ABD Doları 8,03 TL sınırını aştığı için söz konusu meblağ 10 milyon 430 bin TL’ye yükselmiş durumda.

Şirket adresinde şirket ile ilgisi olmayan insanlar oturuyor

13 Ocak 2020’de Ahmet Kenan Yaymacı, PGA Deniz ve Ticaret Limited Şirketi’ni 100 bin lira sermaye ile kurdu. Yaymacı’nın İstanbul’daki Yaymacı Gıda Dağıtım ve Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi ise 25 Ağustos 2008 tarihinde kuruldu. Şirket hayvansal ürünlerin yanı sıra piliç, tavuk, ördek, kaz, yumurta gibi gıda ürünlerinin toptan ve perakende ticaretini, pazarlamasını, ithalat ve ihracatını yapma yetkisi aldı. Şirket merkezinin adresi İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Halıcıoğlu semtinde Piripaşa Mahallesi İlaç Sokak No:2 olarak görünüyor. Fakat yumurta ticaretiyle uğraşan şirketin kayıtlı olduğu adrese gidilip inceleme yapıldığında burada halen şirketle, şirket sahipleriyle ilgisi olmayan bir ailenin oturduğu görüldü.

Yaymacı'nın Oruç Reis ihalesini alan PGA Deniz ve Ticaret şirketinin adresi ise Balıkesir'in Gönen ilçesindeki Kurtuluş Mahallesi, Şehit Ercan Coşkun Caddesi'nde 29 numaralı apartmanın 1'inci dairesi olarak görünüyor. Şirketin adresi olarak görünen binanın zemin katında halen bir kafe, üstünde ise bir ailenin evi bulunuyor. 

Şirket sahibi yanıt vermedi

Şirketin kayıtlı telefonunu arayan ANKA muhabirinin PGA’nın sahibi Yaymacı ile görüşme talebine ise herhangi bir yanıt verilmedi.

PGA’yı kuran Yaymacı’nın kişisel ikamet adresini İstanbul Beyoğlu’ndan Balıkesir’in Bandırma ilçesine taşıması da dikkat çekti. Merkezi Balıkesir'in Gönen ilçesinde bulunan PGA Denizcilik’in faaliyet alanı Ticaret Sicil Gazetesi’nde “Sismik ekipmanları kullanarak Türkiye sularında ve uluslararası sularda anahtar teslim sismik veri toplama hizmetleri yapmak” yer alıyor.

Şirketin diğer faaliyetleri arasında gemi, yat ve deniz araçlarının alımı-satımı, işletilmesi, kiralanması, satılmasının yanı sıra kara, deniz, hava yolcu taşımacılığı, insan kaynakları danışmanlığı hizmeti, personel işe alımı, personel eğitimi ve şirket stratejileri oluşturmak, personel kariyerinin planlamasını yapmak, şirketlere yemek, ulaşım, güvenlik gibi destek hizmeti sağlamak bulunuyor.

Şirket birçok resmi kurum ile iş yapıyor

PGA Deniz ve Ticaret Şirketi’nin sitesinde “Çözüm Ortaklarımız” başlığı altında Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş., Turkish Petroleum İnternational Company, Uluslararası Deniz Müteahhitleri Birliği, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yer alıyor.

oruc-reis-in-egitim-ihalesini-yumurta-sirketi-kazandi-797282-1.