Oktay Dalaysel hayatını kaybetti

Oktay Dalaysel hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda 40 yılı aşkın keman sanatçılığı yapan ve uzun yıllar başkemancı olan Oktay Dalaysel, dün evinde geçirdiği rahatsızlığın ardından yaşamını yitirdi.

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda (CSO) 40 yılı aşkın süre keman sanatçılığı yapan ve uzun yıllar başkemancı olarak sanat yaşamını sürdüren Dalaysel, evinde geçirdiği rahatsızlık sonrasında, yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın uzun yıllar başkemancılığını yapan keman sanatçısı Oktay Dalaysel, 1958'de Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü'nden mezun olduktan sonra Almanya'da Freiburg Yüksek Müzik Okulunda öğrenim görmüştü.

Ankara Devlet Konservatuvarı'nda ve Gazi Müzik Bölümü'nde öğretmenlik de yapan Dalaysel, 1987'de "Keman İçin Gam Metodu ve Yay Çeşitleri" başlıklı kitabı yayımladı.

2018’de Andante Dergisince düzenlenen 8. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde Yaşam Boyu Başarı Ödülüne değer görülen Dalaysel, CSO'daki 40 yıllık sanat hayatında ulusal ve uluslararası konserlerde Türkiye'ye temsil etti ve pek çok sanatçının yetişmesine katkı sundu.

Evli olan Dalaysel, aynı zamanda CSO keman sanatçısı Ezgi Savaşçı ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Pınar Dalaysel Balcı'nın babasıydı. 

Duayen sanatçı, öğle saatlerinde Kocatepe Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.