"OHAL'de ülke benim"... Kral olağanüstü hâl ilan etti

"OHAL'de ülke benim"... Kral olağanüstü hâl ilan etti

Tayland’da aylardır devam eden protestoları bastırmak isteyen kraliyet destekli cunta hükûmeti olağanüstü hâl (OHAL) ilân etti.

Gösterilerin ana aktörü öğrenciler. Barışçıl protestolara rağmen gece yarısı televizyondan yayımlanan OHAL ilânı tepki çekti. OHAL’in gerekçesi olarak “huzur ve düzenin korunması ihtiyacı” gösterildi.

Kraliyet konvoyunun engellenmesi gerekçeye örnek olarak gösterildi. Çarşamba günü Bangkok’ta protestocular yürüyüş düzenlemiş, kraliçeyi taşıyan konvoya protestoların simgesi olan üç parmak selamı gösterilmişti. Polis, o göstericilere sert müdahalede bulunmuştu.

OHAL kararnamesiyle birlikte dörtten fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Basına sert kısıtlamalar getirildi.

OHAL ilânından sonra gösteriler devam etti. Başkent Bangkok’ta başbakanlık binası önünde düzenlenmek istenen protesto gösterileri polis tarafından engellendi. Protestoların öncülerinden olan üç kişi dahil olmak üzere 20’den fazla protestocu gözaltına alındı.

Başkentte gösteriler devam ediyor. Göstericilerin talebi ise, 2014 yılında askeri darbeye liderlik edip geçtiğimiz yıl şaibeli seçimlerle başa gelen Prayuth Chan-ocha ve hükûmetinin istifası.

Kaynak:Sputnik