Nejat Uygur ölümünün 7'nci yılında anılıyor

Nejat Uygur ölümünün 7'nci yılında anılıyor

2013 yılında hayatını kaybeden Usta Tiyatrocu Nejat Uygur ölümünün yedinci yılında anılıyor.

Türk tiyatrosunda 'hiciv' ve 'mizah' denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Nejat Uygur 18 Kasım 2013'te hayata gözlerini yumdu. 10 Eylül 2007’de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle kısmi felç geçiren Nejat Uygur, uzun süre hastanede tedavi görmesine rağmen 18 Kasım 2013’te solunum yetmezliği sebebiyle 86 yaşında hayatını kaybetti.

Nejat Uygur kimdir?

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Bu evlilikten 5 erkek çocuğu vardır.

Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır.