Meteorolojiden çığ, buzlanma ve sel uyarısı!

Meteorolojiden çığ, buzlanma ve sel uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son değerlendirmelerini yayımladı. Yapılan açıklamalarda; Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'ya çığ, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'ya buzlanma, İzmir geneli için ise sel ve su baskını uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun batı ve kuzey kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege'nin batısı ve Batı Akdeniz'in sağanak, kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Çanakkale'nin güneyi, İzmir il geneli ve Balıkesir’in batısında yerel kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis ile birlikte, doğusunda yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayları bekleniyor.

Çığ, buzlanma ve sel uyarısı

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riskine karşı Meteoroloji uyarıda bulundu.

İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’da yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Öte yandan; İzmir için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Yapılan açıklamada, “Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların İzmir il geneli, Balıkesir’in batısı ve Çanakkale’nin güney ilçelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.