Maden işçisi İdris Sarıkaya: 'Ölmediniz başımıza kaldınız' dediler

Maden işçisi İdris Sarıkaya: 'Ölmediniz başımıza kaldınız' dediler

Maden işçisi İdris Sarıkaya Halk TV’de yayınlanan Özlem Gürses’in sunduğu 20. Saat programına konuk oldu. Haklarını Uyar madencilik şirketi sahibi Azim Uyar’dan alacaklarını söyleyen Sarıkaya “Bu hesap mahşere kalmayacak" dedi.

Manisa’nın Soma ilçesinde Uyar Madencilik’te geçirdiği iş kazası sonrası 2 bacağından yaralanan madencilerden İdris Sarıkaya Özlem Gürses'in sunduğu 20. Saat programına konuk oldu. “Bu hayatta kimse isteyerek madenci olmaz” sözüyle konuşmasına başlayan Sarıkaya, 2007’de dinamit patlaması sonucu bacaklarından yaralandığını ve bu sebeple de Uyar Madencilik sahibi Azim Uyar’a mağdur olan diğer madenci arkadaşlarıyla hukuk süreci başlattıklarını söyledi.

“Ölmediniz başımıza kaldınız”

Maddi yardım taleplerine “Ölmediniz başımıza kaldınız” tepkisi aldıklarını ifade etti. Bir aileye bakmak zorunda olduğunu söyleyen Sarıkaya, şirketin ne maddi ne de manevi destek vermediğini belirtti. Tazminat haklarından hala faydalanamadıklarının altını çizen Sarıkaya, “Bu paralar hakkımızdır, çoluğumuzun çocuğumuzun rızkıdır” dedi. 2020’de Soma adına çıkan Maden Yasası’ndan faydalanabileceklerini uman ama Uyar Madencilik’in yasa kapsamı dışında kaldığını ve mağduriyetlerinin giderilmediğini söyledi. 12 Ekim’de Bağımsız Maden İş Sendikası öncülüğünde Ankara’ya yürüyüş başlattıklarını ve yürüyüşlerinin Soma 301 Şehitlik Mezarlığı’nda polis tarafından ablukaya alındığını ifade etti.

Sarıkaya, “Biz bu yola ölmek var dönmek yok diyerek yola çıktık” dedi.