Madencilere jandarma müdahalesi: Bir işçi yaralandı, bir işçi gözaltına alındı

Yıllardır alamadıkları ücretleri için Ankara'ya yürümek isteyen Ermenekli işçilere jandarma müdahale etti. Bir işçi yaralandı, bir işçi gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçinin telefonundaki tüm videolar ise silindi.

Soma ve Ermenek’te madenciler yıllardır alamadıkları hak edilmiş ücretleri için mücadele ediyor. Ankara’ya yürümek için yola çıkmak isteyen maden işçilerine Ermenek’te jandarma engeli çıktı. Jandarma bir işçiyi yaralarken, bir işçiyi de gözaltına aldı.

Gözaltına alınan işçi daha sonra serbest bırakıldı ancak telefonundaki videoların polis tarafından silindiğini beyan etti.

Maden işçileri arkadaşlarının video çektiği için gözaltına alındığını belirterek, “Arkadaşımızın telefonundaki bütün videolar silinmiş” ifadelerini kullandı.

İşçiler, Soma’da Ankara’ya yürümek için Manisa Valiliği ile görüşme yapıyor.

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği maden katliamının ardından Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) bağlı rödevans işletmesi, birçok işçiyi işten çıkarmıştı. Madenciler, yıllardır yürüttükleri hukuki mücadelelerine rağmen haklarını alamadı. Geçen yıl Ankara’ya yürüyüş başlatan işçiler, haklarının ödeneceği sözünü almalarına karşın yine paralarını alamadılar. Bu yıl da Ankara’ya gelen işçiler görüşmelerde bulundu.

Ermenek’teki işçilere ise jandarma müdahalede bulundu. Jandarma, bir işçiyi yaralarken bir işçiyi de gözaltına aldı. Madencilerin aileleri ile birlikte bekleyişleri sürüyor.