Madenci eşinden komutana: Çocuğum aç diyen işçiye 'duygu sömürüsü' diyorsun

Madencilerin hak arama mücadelesine ‘duygu sömürüsü’ diyen komutan, “Çocuğum aç diyen işçiye sen ‘duygu sömürüsü’ diyorsun” yanıtı üzerine “İşte şu an provoke ediyorsun” diye karşılık verdi.

Madenci isyanı sürüyor. Kimisi 14 yıldır, kimisi 8 yıldır haklarını alamayan madenciler, Soma’dan Ankara’ya yürümek için yola çıktı. Salihli’de geçtiğimiz günlerde jandarma tarafından gözaltına alınan işçiler, 8 saat boyunca gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Gözaltı esnasında Bağımsız Maden İş Uzmanı Kamil Kartal’ın yaptığı konuşma ise tüm Türkiye’nin gündemine oturdu.

Dün ortaya çıkan görüntülerde ise madencilere müdahale edilmediğini iddia eden bir jandarma komutanı ile madencilerin diyalogu kameralara yansıdı. Madencilerin hak arama mücadelesine ‘duygu sömürüsü’ diyen komutan, “Çocuğum aç diyen işçiye sen ‘duygu sömürüsü’ diyorsun” yanıtı üzerine “İşte şu an provoke ediyorsun” diye karşılık verdi.

Bir başka madenci bu esnada “Bize müdahale etmedik dediniz, biber gazı sıktınız orada” demesi üzerine ise komutanın bir an duraksamanın ardından “Hayır” demesi madenciler tarafından kahkahalarla karşılandı. Komutan ise “Kanunların verdiği yetkileri kullandım” diyerek kendini savundu.

Madenciler geri adım atmayınca, komutan “Sosyal mesafe yok” diyerek madencilerin ayrılmasını istedi.