Yüzyıllık Seramik Sanatı Yeniden Canlandı

Yüzyıllık Seramik Sanatı Yeniden Canlandı
Murat İres’in seramik sergisi “Tophane İşi Lülecilik” Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.Murat İres’in seramik sergisi “Tophane İşi Lülecilik” Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.Sergide...

Murat İres’in seramik sergisi “Tophane İşi Lülecilik” Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Murat İres’in seramik sergisi “Tophane İşi Lülecilik” Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Sergide Murat İres’in özgün çalışmaları ile birlikte bir dönem yok olmuş "Tophane İşi" seramiklerinin de örnekleri mevcut.

Tarihin tozlu raflarından bu nadide eserleri çıkaran İres’in çalışmaları görülmeye değer.

Tophane Lüleciliği İres tarafından estetik, fonksiyonel ve geleneksel olanın yeniden şekillenerek sanatseverleri bekliyor.

Açılışı 24 Şubat Çarşamba günü saat 18.30’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan “Tophane İşi Lülecilik” sergisi, 19 Mart Cumartesi gününe kadar gezilebilecek.

Murat İres Kimdir?

Murat İres, 1955 yılında doğdu. Yüksek öğrenimini 1977-1982 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde tamamladı. Eğitimi süresince Eczacıbaşı Seramik Fabrikaları Tasarım Merkezi’nde tasarımcı olarak çalıştı. 1985 yılında kendi atölyesini kurdu. 1985-1996 yılları arasında çömlek, ak çini ve porselen alanlarında kendi atölyesinde üretim yaptı ve çeşitli fuarlara katıldı. Birçok küçük ve orta ölçekli işletmelerde danışmanlık yaptı. 1997-2006 yılları arasında U.Ü. İznik M.Y.O.’da öğretim elemanı olarak görev yaptı. Şimdi Üsküdar’daki atölyesinde Tophane İşleri (Tophane Lüleciliği) üretimi ile birlikte artistik seramik çalışmalarını sürdürüyor.