Üniversitede canlı model krizi!

Üniversitede canlı model krizi!
Güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, tekstil gibi bölümlerinde bazı derslerin ‘canlı model’ olmadığı için işlenemediği iddiaları tartışmalara neden oldu. Bir grup öğrenci change.org’da imza kampanyası başlattı.

Hürriyet'in haberine göre; güzel sanatlar fakültelerinden bir grup öğrenci, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde canlı modelin olmamasından dolayı derslerin bir yıldır işlenemediğini iddia etti. Güzel Sanatlar Öğrenci Topluluğu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu kararıyla güzel sanatlar fakültelerindeki canlı modellerin bütçesi devlet tarafından karşılanmaması kararlaştırıldı. Bazı üniversiteler kendi bütçeleriyle canlı model ihtiyacını karşılarken, bazılarında bu yapılmadı. Karara tepki gösteren öğrenciler change.org’da imza kampanyası başlattı. Kampanyaya 12 Mart saat 17.00’ye kadar 804 kişi destek verdi.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Ümran Tolun, derslerde aynı şeyi tekrarladıklarını iddia ederek şunları söyledi: “Canlı model yok. Bir yıldır canlı modelle çalışamadık. Daha önceden vardı. Bize net bir açıklama yapılmadı. Fakültede öğrenciler önce cansız figür üzerinde eğitim almaya başlıyorlar, ardından canlı modele geçiyorlar. Bizde hâlâ ilerleme yok. Bildiğimiz şeyleri sürekli tekrarlıyoruz. Daha önce CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) dilekçe yazdım. CİMER YÖK’e, YÖK Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne sevk etti. Rektörlük de fakülte dekanına gönderdi. Dekanın yazdığı cevabı da bana gönderdiler. Gelen dilekçede ödeneğin Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan geçmediğini söylediler. Bir yılda ders işlenememesi inanılmaz bir olay ve bu Türkiye genelinde bir sorun.”

Modeller, üniversitelerde sözleşmeli personel olarak görev alıyordu. Maliye Bakanlığı tarafından ücretleri ödeniyordu. Bazı güzel sanat fakültelerinde son yıllarda ‘tors’ adı verilen insan formuna sahip cansız modeller tercih ediliyor. Bunlar resim, heykel gibi derslerde kullanılıyor. Türkiye’de yurtdışında bazı ülkelerde olduğu gibi gönüllü canlı model uygulaması çok fazla yok. Bazı üniversiteler aldıkları bütçeye göre aylık ücretlendirmelerle canlı modelleri görevlendirebiliyor. Zaman zaman öğrenciler kendi aralarından derslerde model olabiliyorlar.

ÇÖZEBİLECEĞİMİZ BİR SORUN DEĞİL

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Emre İkizler şunları söyledi: “Maliye Bakanlığı’nın tavrı. Bu bizim çözebileceğimiz bir sorun değil. Çok bildiğim bir konu değil. Teknik bir sorun olduğu için bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Maddi konuları çok iyi bilmiyorum. Keşke bu sorun çözülse diye bekliyoruz. Şu aşamada yapabileceğimiz pek bir şey yok.”

Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Özyavuz, “Öğrenciler kendi aralarında hallediyor. Yeni bir fakülteyiz ondan dolayı çok ihtiyaç duyulmuyor” dedi. Birçok üniversitenin güzel sanatlar fakültesi yetkilileri ise bu konuda görüş bildirmek istemediklerini belirterek bilgi vermediler.