Halk TV Canlı Yayın
Türk yönetmen Ferzan Özpetek'e İtalyan devlet nişanı
İtalya'da yaşayan ve büyük başarılara imza atan yönetmen Ferzan Özpetek'e İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Commendatore verildi.

İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı "Commendatore"ye layık görüldü.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın 2 Haziran 2019 tarihli kararnamesi uyarınca ünlü yönetmen, İtalyan devlet nişanlarının üçüncü derecesi olan "Commendatore" (Komutan) nişanıyla onurlandırılacak.

Özpetek'in nişanını 4 Kasım Pazartesi günü Roma Valiliğinde düzenlenecek törenle alacağı öğrenildi.

Bugüne kadar çektiği 12 filmle, İtalya ve Türkiye’de önemli bir seyirci kitlesine hitap eden Özpetek, dünya genelindeki film festivallerinin de yoğun ilgi gösterdiği yönetmenler arasında yer alıyor.

Ferzan Özpetek, 2008 yılında da dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından insanlık ve çevreciliğe yaptığı hizmetlerden dolayı; "Stella di Solidarieta" (Dayanışma Yıldızı) yüksek liyakat nişanına layık görülmüştü.

İSPANYA'DAN ONUR ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde, İspanya'nın doğusundaki Valencia kentinde düzenlenen 34. Akdeniz Sineması Valencia Film Festivali'nde "onur" ödülünün yönetmen Ferzan Özpetek'e verileceği açıklanmıştı.

24 Ekim'de başlayan ve 3 Kasım'a kadar sürecek olan Akdeniz Sineması Valencia Film Festivali boyunca 1997'deki ilk filmi Hamam'dan bugüne kadar Özpetek'in, çektiği 12 filminin tamamı gösterilecek.

AIDA VE LA TRAVIATA OPERALARINI DA YÖNETMİŞTİ

2011 yılında 74'üncü Maggio Musicala Fiorentino Festivali, İtalya'nın birliğinin sağlanışının 150'nci yıldönümüne adanmıştı. Bu festivalde ise ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin Aida operasını Ferzan Özpetek yönetmişti.

İki yıl sonra ise Guiseppe Verdi'nin 'La Traviata' operasının 200'üncü doğum yılında bu operanın yönetmenliğini yine Ferzan Özpetek üstlenmişti.

İlgili Haberler