Tom Odell: Şarkılarımın Kaynağı Kalp Kırıklığı

Indie pop müziğin son dönem yıldızı parlayan isimlerinden Tom Odell: Kalp kırıklığı sözlerimin kaynağıydı.One Love’ın bu sene ağırladığı isimlerden Tom Odell ile buluşmak için kulise girdiğimde, karşımda fotoğraflarında...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Tom Odell: Şarkılarımın Kaynağı Kalp Kırıklığı

Indie pop müziğin son dönem yıldızı parlayan isimlerinden Tom Odell: Kalp kırıklığı sözlerimin kaynağıydı.

One Love’ın bu sene ağırladığı isimlerden Tom Odell ile buluşmak için kulise girdiğimde, karşımda fotoğraflarında olduğundan hayli genç, ağzından bir saniye bile eksik etmediği sigarası ve oldukça rahat tavırlarıyla ergen bir çocuk duruyordu. O an aklıma gelen ilk soru, 15 yaşında gözüken kısa pantolonlu bu çocuğun o beste ve sözleri nasıl ortaya çıkardığıydı. Odell, bunun aksini kanıtlarcasına, az sonra çıkacağı sahnede, piyanosunun başında ustalarına taş çıkarırcasına doyurucu bir performansa imza atacaktı.

Elbette, yıldızı erken yaşta parlayan her genç müzisyenin olduğu gibi Odell’in de müzikal geçmişi çocukluğuna dayanıyor. “Müziğe olan ilgim 7 yaşında başladı, şarkılar yazdım, onları çaldım ve şimdi de buradayım, Türkiye ’de” diye özetliyor çocukluğundan tam da bugüne dek müzikal geçmişini Odell. Kız kardeşinin aldığı piyano derslerinden etkilenen Odell, kendisi de bu isteğini dile getirince büyükannesi aracılığıyla piyano dersleri almaya başlamış. Odell, 13 yaşında ise kendi parçalarını yazmaya başlamış.

Son dönemde indie pop müziğin ses getiren isimlerinden biri olmayı başaran Odell’in ilk sahne deneyimi 18 yaşında Brighton’da keyboard’uyla verdiği birkaç konserden ibaret. Daha sonra ‘The Tides’ isimli grubuyla birkaç yıl müzik yapan Odell, 2012 yılında ilk EP’si ‘Songs From Another Love’ ve özellikle bu albümde yer alan ‘Another Love’ parçasıyla çıkış yakaladı. Aynı yıl içinde ‘Long Way Down’ albümü ile ise İngiliz müzik listelerine ilk sıradan giriş yaptı.

İngiltere doğumlu sanatçıyı ilk keşfeden isim Lily Allen oldu. Odell’de David Bowie’nin enerjisini gören Allen, onu kendi plak şirketinin isimleri arasına aldı. Allen’ın kendisini ilk kez Londra’da verdiği bir konserde dinlediğini söyleyen Odell, akabinde iletişime geçtiğini söylüyor. Allen’ın plak şirketi ile artık bir ilişkisinin kalmadığını da belirten Odell, albümlerinin artık Columbia çatısı altında yayımlanacağını ekliyor.

24 yaşında birinin bu kadar duygusal sözler yazabilmesinin ardında şüphesiz deneyim yatıyor. Albümündeki parçaların çoğunu 21 yaşında yazdığını söyleyen Odell ekliyor: “Kalp kırıklığı sözlerimin kaynağıydı. O dönem aşık olduğum biri vardı, bu sözler onun için yazıldı.” Bestelerine gelince, çok farkı müzisyenlerden beslendiğini söyleyen Odell, küçüklüğünden beri kulak kabarttığı isimler arasında Elton Jonh, Bob Dylan, Jeff Buckley’ ve Supertramp’i sayıyor. Odell’in beslendiği çağdaş müzisyenler arasında ise Muse, Strokes ve Radiohead yer alıyor.

2013 BRIT Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’nü alan Odell, bu ödülün hayatını pek değiştirmediğini belirtiyor ve ekliyor: “Ödülün sadece albümümün daha çok dinlenmesinde etkisi oldu.”

Redikal/Banu Öğüt