The Handmaid's Tale tanıtımında Türkiye'li kadınların sloganları
Ekleme: | Güncelleme: 06.05.2021 00:56

The Handmaid's Tale tanıtımında Türkiye'li kadınların sloganları

The Handmaid's Tale dizisinin 4. sezonu yayınlandı. BluTV'de yayınlanan dizinin tanıtım videosunda Türkiye'de kadınların eylemlerde kullandıkları sloganlar yer aldı.

Kanadalı yazar Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan, başrolde Elisabeth Moss’un yer aldığı "The Handmaid’s Tale"in dördüncü sezonu BluTV’de yayımlandı. BluTV tarafından hazırlanan dizinin tanıtımında Türkiye'de kadınların hak ve özgürlükleri için yaptıkları eylemlerde kullandıkları "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa" gibi sloganlar yer aldı. 

Dizide kadınların sadece üreme aracı olarak görüldüğü Gilead adlı bir toplumda kendisinden alıkoyulan kızını kurtarmak ve bu toplumdan kaçmak için mücadele eden June Osbourne’un (Offred) hikâyesi anlatılıyor. Dizinin dördüncü sezonda June Osbourne’un Gilead’ın otoriter rejimine karşı gösterdiği direnişini devam ettirmek için verdiği mücadeleye odaklanılıyor. June, çok sayıda kadını Kanada’ya kaçırma planını başarıyla hayata geçirmiş olsa da hâlâ değişim için yapılması gereken pek çok şey bulunuyor.

1985 yılında yayımlanan roman, Bruce Miller tarafından televizyon dizisine uyarlandı. Emmy ve Altın Küre ödüllerine değer görülen dizi "The Handmaid’s Tale", 2017 yılında Hulu kanalında yayımlanmaya başladı. Elisabeth Moss’un başrolde olduğu ve oyuncu kadrosunda Alexis Bledel, Yvonne Strahovski, Joseph Fiennes, Madeline Brewer, O-T Fagbenle, Ann Dowd, Max Minghella ve Samira Wiley gibi isimlerin bulunduğu dizinin başarısı, kitabın 8 milyon satışa ulaşmasını da beraberinde getirdi.

Roman ayrıca 1990 yılında Volker Schlöndorff tarafından filme uyarlanmıştı. 

 

Kültür Sanat