Sınırda Tarihi Konser

Tigran Hamasyan, Türkiye- Ermenistan sınırındaki Tarihi Ani Harabeleri'nde konser verdi.Tigran Hamasyan; Türkiye, Ermenistan, Gürcistan, Lübnan, Fransa, Belçika, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Almanya, Lüksemburg, Rusya ve...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Sınırda Tarihi Konser

Tigran Hamasyan, Türkiye- Ermenistan sınırındaki Tarihi Ani Harabeleri'nde konser verdi.

Tigran Hamasyan; Türkiye, Ermenistan, Gürcistan, Lübnan, Fransa, Belçika, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Almanya, Lüksemburg, Rusya ve ABD’de toplam 100 kilisede vereceği konserleri kapsayan adak projesi ”Luys i Luso” ile 30 Haziran’a kadar Türkiye’nin farklı kentlerinde vereceği konserlerin ilkini Kars’ta Ani Harabeleri’nde gerçekleştirdi.

3 yaşında piyano çalmaya başlayan, 18 yaşındayken Montreux Caz Festivali ve Thelonious Monk Enstitüsü’nün piyano yarışmalarında birincilik kazanan Tigran Hamasyan’ın geleneksel Ermeni müziğini yorumladığı ”Luys i Luso” başlıklı yaklaşık 90 dakika süren konseri büyük ilgi gördü. Usta piyaniste, Harutyun Topikyan yönetimindeki Erivan Devlet Oda Müziği Korosu eşlik etti. Sahne enerjisiyle indie-rock müzisyenlerini hatırlatan Şubat ayında çıkardığı son albümü Mockroot ile cazın genç yıldızları arasındaki yerini sağlamlaştıran Hamasyan, konserde yeni albümünden parçalar da seslendirdi.

TARİHİ BİR AN!

Tigran Hamasyan’ın Türkiye’deki konser organizasyonunda kendisine yardımcı olan Anadolu Kültür’den Proje Koordinatörü Tamar Nalcı, Programın ilk konserinin Ani’de verildiğini ifade ederek, “Tigran Hamasyan Ermenistanlı ünlü caz piyanistidir. Kendisi dünyanın bir çok yerinde tarihi yapı ve kiliselerde Ermenistan Devlet Oda Korosu eşliğinde mini konserler veriyor. Bu bir kilise müziği konseri. Bu konserde Tigran Hamasyan’a yaklaşık 25 kişiden oluşan ekip eşlik etmekte. Aynı zamanda bu sürecin bir belgesel filmi de yapılıyor. Belgesel ekibi de grupla beraber bu konserleri kayda alıyor. Şu anda hem bizim için hem de burada tüm müzisyen arkadaşlar için çok tarihi bir an bu. Çünkü Ermenilerin Ani’deki geçmişleri açısından onlar için önemli ve duygu dolu anlar yaşıyorlar” dedi.