Halk TV Canlı Yayın
Efsane sanatçı Zülfü Livaneli, Harbiye Açıkhava'da düzenlenen konserine Berkin Elvan'ın anne ve babası da katıldı. Berkin Elvan'a bir şarkı ithaf eden Livaneli, Yiğidim Aslanım şarkısını söylerken de arkaplanda Türkan Saylan'ın görüntüleri gösterildi.

Besteci ve söz yazarı Zülfü Livaneli ile orkestra şefi Rengim Gökmen’i aynı sahnede buluşturan Zülfü Livaneli ile Sevdalım Hayat Harbiye Açıkhava’daki ikinci gününde de ayakta alkışlandı.  Konserin açılışını bu proje için Oğuzhan Nazım’ın özel olarak bestelediği ‘Livaneli Üvertürü’ ile yapan Rengim Gökmen ve orkestrası konukların büyük beğenisini topladı. Sahneye ilk olarak ‘Merhaba’ şarkısını seslendirmek için çıkan Zülfü Livaneli ise, “Ben uzun zamandır konser vermiyordum ancak Rengim Gökmen ve böyle muhteşem bir orkestra ile bu sahnede olmayı geri çeviremedim” sözleriyle projeye olan beğenisini dile getirdi.

BERKİN ELVAN'IN AİLESİ KATILDI

Henüz 14 yaşında katledilen Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da konserdeydi. Zülfü Livaneli'nin, Ülkü Tamer'in Memikoğlan şiirini 80'li yıllarda bestelediğini ve bunun Berkin'e yakılmış bir ağıt, bir kehanet olduğunu belirttiği konuşması sırasında duygusal anlar yaşandı.

Livaneli, "80'li yıllarda Ferhat'la, kardeşimle bir stüdyoya girdik Almanya'da. Ülkü Tamer'in bir şiirini bestelemiştim. Bunu kaydettik. Daha sonra çeşitli albümlerde de kullandık. O zaman ben bilemezdim ki bu türkü, bu ağıt bir kehanetti. Çünkü neyi anlatıyordu, 14 yaşında, kaşlarıyla tanınan, seçilen bir çocuğun zalimce öldürülüşünü anlatıyordu. Berkin Elvan'ı anlatıyordu. Biz o zaman bilmiyorduk. Berkin'in annesi Gülsüm Hanım ve babası Sami Bey buradalar. Sizin önünüzde saygıyla eğiliyoruz. Sağ olun, var olun. Berkin'in adı hiç unutulmayacak." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Livaneli'nin en bilinen şarkılarından biri olan Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun unutulmaz şair Nazım Hikmet'e yazdığı Yiğidim Aslanım söylenirken, arkaplandaki slaytta Türkan Saylan'ın görüntüleri gösterildi.

HEP BİR AĞIZDAN MERHABA

‘Merhaba’ şarkısında Zeynep Halvaşi ile Teyfik Rodos’un solistliğinde sahneye çıkan Livaneli’ye Harbiye’yi dolduran binlerce kişi hep bir ağızdan eşlik etti. Zülfü Livaneli’nin birbirinden güzel bestelerinin repertuvarında yer aldığı konserde Livaneli, daha önce hiçbir yerde anlatmadığı hayatından kesitler ve bestelerinin hikayelerini de seyirciyle paylaştı. Rengim Gökmen ve orkestrasının her bir nota ile seyirciye muhteşem anlar yaşattığı konserde alkışlar bir an olsun dinmedi.

ANLATTIKLARIYLA DİNLEYİCİLERİ BİR KEZ DAHA KENDİNE HAYRAN BIRAKTI

‘Karlı Kayın Ormanı’, ‘Kardeşim Duymaz’, ‘Leylim Ley’ gibi bestelerin ortaya çıkış hikayelerinin yanı sıra Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Abidin Dino gibi isimlerle ilgili anılarını da paylaşan Zülfü Livaneli, konukları yer yer güldürürken kimi zaman da duygulandırdı.

TEZKEREYİ ALDI KONSERE GELDİ

Konseri dinlemeye gelenler arasında askerden yeni dönen Manuş Baba, Zülfü Livaneli’nin yakın dostu Ahmet Mümtaz Taylan, 6 yıl önce yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da vardı.

KONSER SONRASI PASTALI KUTLAMA

Konser sonrasında tüm ekip bir aradayken sürpriz pasta kesimi yapıldı. Pastayı Zülfü Livaneli, Rengim Gökmen, Teyfik Rodos, Zeynep Halvaşi, Turgut Kerki ve Ata Karataş birlikte kesti.

SEVDALIM HAYAT TURNEDE

Harbiye’de başarılı geçen iki günün ardından turneye çıkacak olan Zülfü Livaneli ile Sevdalım Hayat’ın yeni programı ise şöyle:

21 Temmuz 2019 Pazar Bodrum Antik Tiyatro

2 Ağustos 2019 Cuma Kuşadası AVM Açıkhava

3 Ağustos 2019 Cumartesi Çeşme Amfi Tiyatro

9 Ağustos 2019 Cuma Datça Amfi Tiyatro

23 Ağustos 2019 Cuma Bodrum Antik Tiyatro