Kolektif İstanbul'da 'Pastırma Yazı'

Kolektif İstanbul'da 'Pastırma Yazı'
Kolektif İstanbul, 10’uncu yılını ‘Pastırma Yazı’ ile taçlandırıyor... Kolektif İstanbul’un 4’üncü albümü ‘Pastırma Yazı’ Mart ayında Ada Müzik etiketiyle dijital platform ve raflarda olacak. Grubun albüm...

Kolektif İstanbul, 10’uncu yılını ‘Pastırma Yazı’ ile taçlandırıyor...

 Kolektif İstanbul’un 4’üncü albümü ‘Pastırma Yazı’ Mart ayında Ada Müzik etiketiyle dijital platform ve raflarda olacak. Grubun albüm lansmanı ise 24 Şubat’ta Salon İKSV’de...

Fransa'nın Brötanya bölgesinden Richard Laniepce tarafından 2006 yılında İstanbul’da kurulan grup, günümüze kadar farklı müzisyenlerle çalışarak müziğini zenginleştirdi. Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde performanslar sergiledi. İstanbul Kolektif, müzik yolculuğuna günümüzde Laniepce (saksafon) başta olmak üzere Aslı Doğan (vokal), Batuhan Büyükdoğan (davul), Ertan Şahin (suzafon), Tamer Karaoğlu (akordeon) ve Talat Karaoğlu (klarnet) kardeşlerden oluşan altı kişilik kadrosuyla devam ediyor.

13 parçadan oluşan albümün açılış parçası anonim türkü ‘Hamamcı Teyze’yi, sözlerini Ceyl'an Ertem'in yazdığı geleneksek bir Bulgaristan türküsü ‘Acımadı Yine’ takip ediyor. Albüme de adını veren ‘Pastırma Yazı’, orijinal adıyla ‘Ete Indien’ isimli romantik bir Fransız şansonunu kendi yorumlarıyla oynak bir parçaya çeviren grup, The Meters'ın Cissy Strut parçasını bir funk standartından oldukça uzaklaştırıyor. Kalpazan Havası ile Selim Sesler’e selam duruyor. Sahnedeki enerjilerini albüme de yansıtan Kolektif İstanbul’a Pastırma Yazı’nda Ediz Hafızoğlu davuluyla, Volkan Coşar trompetiyle eşlik ediyor.

Kolektif İstanbul, 24 Şubat Çarşamba akşamı albüm lansman konserini İstanbul’da Salon İKSV’de verecek ve ardından 25 Şubat’ta Ankara Noxus’da sahne alacak.