DJ'likten Yılda 66 Milyon Dolar Kazanıyor!

DJ'likten Yılda 66 Milyon Dolar Kazanıyor!
Tonight It's Your Time'ın düzenlediği SoundClash DJ Yarışması'nın başvuruları 29 Haziran'da sona erecek.İstanbul elektronik dünyası kulislerinde yeni fısıltılara yol açan Tonight It’s Your Time’ın düzenlediği SoundClash...

Tonight It's Your Time'ın düzenlediği SoundClash DJ Yarışması'nın başvuruları 29 Haziran'da sona erecek.

İstanbul elektronik dünyası kulislerinde yeni fısıltılara yol açan Tonight It’s Your Time’ın düzenlediği SoundClash DJ Yarışması’nda başvuru heyecanı sürüyor. Başvuru süreci 29 Haziran’da sona erdiğinde aralarında Murat Uncuoğlu, Reuben de Lautour, Mehmet Tez, Işıl Kılkış ve Cengiz Can Atasoy’un da bulunduğu sektörün her noktasından güçlü isimlerden oluşan bir jüri 19 Temmuz’a kadar geceli gündüzlü iş başında olacak. Hararetli tartışmalar sonrasında ise 20 Temmuz’dan itibaren finale kalan 20 DJ, halk oylamasına sunulacak. Eylül ayında ise yarışmanın birincisini Las Vegas’a rüya gibi bir yolculuk ve unutulmaz bir performans bekliyor.

Biz de bu heyecanı fırsat bildik ve jüri üyelerinden Murat Uncuoğlu ve Reuben de Lautour ile kısa ama eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdik. Eğer amatör ya da profesyonel olarak DJ’likle ilgileniyorsanız 29 Haziran’a kadar hala başvurmak için şans var. Röportajımızı okuyup kararınızı verin deriz!

Tonight Soundclash jüri üyeliği teklif edildiğinde neler hissettiniz?

Reuben de Lautour: Bana ilk teklif edildiğinde oldukça şaşırdım ve mutlu oldum. Doğrusunu söylemek gerekirse böyle bir yarışmada jüri üyesi olarak yer almak hem çok zevkli hem de onur verici.

Murat Uncuoğlu: Keşke yarışmacı olsaydım dedim. Bence çok keyifli bir yarışma. Ödülü ise hiç tartışmıyorum bile!

Böyle bir yarışmada jüri koltuğunda oturuyor olmanın, yarışmacı olmaktan en büyük farkı nedir sizce?

Reuben de Lautour: Ben daha önce hiç bir yarışmaya aday olarak katılmadım. Ama sanırım bu noktada söyleyebileceğim tek şey jüri üyesi olarak Las Vegas’a gitme şansımın kesinlikle olmadığı. Çok yazık!

Murat Uncuoğlu: Herkesin katılıp şansını denemesi lazım. Kendinizi diğer DJ’lerden farklı görüyorsanız burada şansınızı deneyin derim.

Adaylarda özellikle ne gibi özellikler arıyorsunuz?

Reuben de Lautour: Öncelikle aday’ın setini nasıl bir yapıyla ortaya koyduğuna bakıyoruz. Ve elbette mümkün olabilecek en iyi ‘mix’ tekniklerine sahip olup olmadıklarına da. Öte yandan sahnede nasıl göründükleri ve karizmaları da oldukça önemli. Yarışmacıların DJ kabininin ötesinde onları izleyen/dinleyen kitleyle olan ilişkisi de bu süreçte en çok dikkat ettiğimiz detayların başından geliyor.

Murat Uncuoğlu: En önemlisi adayların sadece ‘kendileri’ olmaları, ya da kısaca kendi tarzları... Bunun arkasında durmaları şart zira bu yarışma DJ’lik kariyerleri için çok önemli bir adım olacak. Gelecekleri için iyi bir plan yapmış olacaklarını düşünüyorum.

Tam da bu noktalara bağlı olduğu düşünülürse göreviniz ne kadar zor sizce?

Reuben de Lautour: İşlerinin kalitesi ve çıtası oldukça yüksek olan çok fazla başvuruyla karşılaştık. Bu noktada jüri’nin final’de yarışacak olan isimleri seçmesi için zor kararlar vermesi gerekti. Ama öte yandan bence en zor görev yine adaylara düşüyor. Zira cesaretleri ve kendilerine olan inançları için bu yarışmaya başvuruda bulunan herkesi tek tek kutlamak isterim.

Murat Uncuoğlu: Zor. Zira tüm adayların setlerini çok dikkatli dinleyip, nasıl hazırlandıkları konusunda da bilgi sahibi olmamız lazım. Elemelerde sahne performansı çok önemli. Duruş ve mevzuya hakim olmak. Kısacası son ana kadar işin peşindeyiz!

Peki bu yılın kazanını gelecekte neler bekliyor?

Reuben de Lautour: Calvin Harris geçtiğimiz yıl 66 milyon dolar kazandı. David Guetta ise performanslarına kendi özel helikopteriyle gidiyor. Bu yılın kazananı (tabii ileride beni hala hatırlıyorsa) önümüzdeki yıllarda Boğaz’daki enfes yalısında beni bir akşam yemeğine davet eder diye düşünüyorum. Yani belki...

Murat Uncuoğlu: En önemlisi Tonight Soundclash’in resmi DJ’i olarak dünya çapında bir çok partide çalma şansı yakalayacak. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de final’de Las Vegas’ta efsane bir gece! Las Vegas şu sıralarda dans müziğinin en popüler merkezlerinden biri. Birincimiz oldukça önemli bir DJ ile aynı kabini paylaşacak. Umarım o an heyecandan elleri çok titremez.

Adaylar arasında şimdiden bazı kişisel favorileriniz var mı?

Reuben de Lautour: Tabi ki herkesin kendine has bir stili ve seçimleri var. Ama işte bu noktada jüri oluşumuzun önemi ortaya çıkıyor. İnanıyorum ki tüm jüri üyeleri oldukça dengeli bir karar verecek ve böylece birincilik ödülünü hak edecek en iyi adayı birlikte seçeceğiz.

Murat Uncuoğlu: Şu an bunu söylemek zor. Çünkü üstüste bir kaç eleme var. Yine de geldiğimiz noktada kazanma şansı yüksek bazı adayların olduğunu düşünüyorum. Daha önce takip ettiğim bazı isimlerin katılmasını bekliyorum. Bence akıllarını kullanırlarsa şansları büyük. Unutulmaması gereken şey, bu işte zeka, yetenek ve disiplin şart. Bu üçünden biri eksik olursa söz konusu adayın bence gelecekte de şansı olmaz.

Elektronik müzik dünyasında yakın gelecekteki projeleriniz neler?

Reuben de Lautour: Ben DJ değilim. Sadece müzik yapıyorum. Avrupa ve Türkiye’de farklı festivaller ve çeşitli gruplarla birlikte çalışıyorum. İTÜ-MİAM’daki Sonics Arts programı kapsamında önümüzdeki sezon boyunca oldukça etkileyici konserler ve sergiler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Murat Uncuoğlu: Araklıksız elektronik müziğe devam! İstanbul’da Indigo, yaz boyunca Çeşme’de Karantina ve yine İstanbul’da keyifli bir teras projesi olan Nest’e devam. Tabii bu arada bol bol stüdyo kaçamakları ve müzik üretimi de sürüyor olacak.

Radikal/Sarp DAKNİ