Cannes’a Aday Gösterildi Parası Olmadığı İçin Gidemedi!

Cannes’a Aday Gösterildi Parası Olmadığı İçin Gidemedi!
Resim öğretmeni filmi çekmesine yardımcı oldu, felsefe öğretmeni başrolü oynadı. O dönemde lise öğrencisi olan Umut Delimehmet ailesinden destek göremese de ”Bıyık” adlı 7 dakikalık sessiz filmini Trabzon Sürmene’de...

Resim öğretmeni filmi çekmesine yardımcı oldu, felsefe öğretmeni başrolü oynadı. O dönemde lise öğrencisi olan Umut Delimehmet ailesinden destek göremese de ”Bıyık” adlı 7 dakikalık sessiz filmini Trabzon Sürmene’de çekti, filmi adım adım Batı’ya kaydı. Önce İstanbul ’da, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Kısakes Film Festivali’nde ödül aldı. Sonra geçtiğimiz ay, dünya sinema sektörünün nabzını tutan Cannes Film Festivali’nde özel gösterimle seyirci karşısına çıktı. Vize alamadığı için Fransa’daki gösterime gidemeyen 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Umut Delimehmet Milliyet Pazar’a konuştu.

Sinemayla ilişkiniz nasıl başladı?

Lisedeki resim öğretmenimiz Hakan Sümer’in sayesinde oldu sinemaya ilgi duymam. Okulda film ekibi kurmuştu. Ben de katıldım. O zaman lise üçüncü sınıftaydım. O yıl Sürmene Anadolu Lisesi Film Ekibi adı altında Hakan Sümer’in yazıp yönettiği ilk filmimiz Kaşık’ı çektik. Bu sayede sinemaya ilgim daha da arttı.

cannes

”Bıyık” ondan sonraki ilk filminiz mi? Filmin hazırlık süreci nasıldı?

Evet, Kaşıktan sonra gelen ”Bıyık”, yönetmen koltuğundaki ilk filmim. Kaşıktan sonra bir kısa film yazmaya karar verdim. İlk birkaç denemem gerçekten komikti. Sonra Bıyık’ın fikri aklıma geldi. Senaryoyu yazdım ama emin değildim. Nasıl bir şey olacak bilmiyordum hiç. Hakan hoca senaryoyu beğendi ve çektik.

Başrol oyuncusu Cevat Zengin, aynı zamanda Sürmene Lisesi’nde felsefe öğretmeni. Oyuncularla nasıl buluştunuz?

Cevat Zengin’in karakteristik bir yüzü vardı. Film için uygun olabileceğini düşündüm. Çocuk oyuncu da kuzenim. Film çekeceğimizi söyledim. “Oynamak istersen oynatalım seni” dedim. Bir dondurma karşılığında kabul etti oynamayı.

Okuldaki öğretmenlerle ve ailenizle iletişiminiz nasıldı?

Hakan Sümer bu konuda bana destek olan tek kişiydi. Arkadaşlarım senaryo yazmaya başladığımda “Bu boş işlerle uğraşmayı bırak, ders çalış” gibi sözler söylüyordu. Ailemse bu işleri bırakıp derslere sıkı sıkı sarılmamı, güzel bir meslek seçmemi istiyordu. Ama ben zaten en güzelini seçmiştim. Üniversite sınavında Ankara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü kazandım. Şu an hazırlık sınıfındayım. Ailemse yönetmen olmaya karar verdiğimi duyunca tepki koydu. Yine de kendi kararımın arkasında durdum.

Babamın hesabına para olmadığı için vize başvurumu reddettiler

Filmin Cannes Film Festivali’nde gösterilmesi için yetkililerle siz mi iletişime geçtiniz?

Daha önce Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki Kısakes Film Festivali’nden ödül almıştık. Yine Kısakes aracılığıyla Cannes Film Festivali’ne kabul edildik. Kısakes Film Festivali’nde ödül alan dört filmi gönderdiler. Biri “Bıyık”tı.

Cannes’da gösterileceğini duyduğunuzda ne hissettiniz? Bu haberi ilk kiminle paylaştınız?

Duyuduğumda tabii çok sevindim. İlk önce Hakan Sümer’i aradım. Sonrasında ben de gitmeye karar verdim ama son gün vize başvurumun reddedildiği haberi geldi. Çok istedim ama gidemedim. Param olmadığı için vize vermediler. Fransa’ya gidip o süre zarfında kalacak kadar param olmadığını ve babamın hesabında da bu para olmadığı için reddedildiğimi söylediler.