Cannes Film Festivali'nde çıplak protesto

75'inci Cannes Film Festivali'nin kırmızı halı prömiyerine çıplak bir protestocu damga vurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 14:50
Cannes Film Festivali'nde çıplak protesto

George Miller'ın yönettiği, başrollerinde Idris Elba ve Tilda Swinton'ın yer aldığı "Three Thousand Years of Longing" filminin ön gösteriminin kırmızı halısında bir kadın kameraların önüne atladı ve elbiselerini çıkarmaya başladı.

Savaş protestosu

Kıyafetlerini çıkaran kadının göğsünün Ukrayna bayrağının renklerine boyandığı ve üzerinde "Stop Raping Us (Bizi Tecavüz Etmeyi Bırakın)" yazdığı belirlendi. İç çamaşırının etrafında ise "kana bulanmış" el izlerinin olduğu fark edildi.

Yetkililer tarafından uzaklaştırıldı

The New York Times muhabiri Kyle Buchanan'ın Twitter'da paylaştığı videoda protestocu kadının, görevliler tarafından alandan uzaklaştırılırken çığlık attığı görüldü.

Açıklama gelmedi

Cannes Film Festivali sözcüsü, henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Zelenski konuşma yapmıştı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, festivalin açılış törenine video konferansla katılarak yaklaşık 10 dakikalık konuşma yapmıştı.

Konuşmasında İkinci Dünya Savaşı ve Charlie Chaplin’in 1940 tarihli "Büyük Diktatör" isimli filminden de bahseden Zelenski, "Charlie Chaplin'in 'Büyük Diktatör' (filmi) zamanında gerçek 'diktatörü' öldürmedi ancak bu film sayesinde sinema sessizliğinden çıktı. Kelimenin tam anlamıyla sessizliğinden (çıktı). Sinema konuşuyordu ve gelecek zaferin sesiydi" demişti.

Zelenski, o günden bu yana insanlığın çok sayıda film çektiğini belirterek Putin'e atfen, "Savaşın dehşetinin devamı olmayacağını düşünebilirdik ancak zamanında olduğu gibi şimdi de bir 'diktatör' var" diye konuşmuştu.

halktv.com.tr Dış Haberler