Bilimsel Oyuncaklar ve Deney Setleriyle Matematik Kolaylaşacak

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Sebahattin Kartal, öğrencilerin matematik ve fen bilimleri derslerini kolay anlayabilmeleri için çeşitli ders materyallari geliştirerek, deney setleri...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Bilimsel Oyuncaklar ve Deney Setleriyle Matematik Kolaylaşacak

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Sebahattin Kartal, öğrencilerin matematik ve fen bilimleri derslerini kolay anlayabilmeleri için çeşitli ders materyallari geliştirerek, deney setleri yaptı.

İlkokuldan, üniversitye kadar tüm öğrencilere hitap eden ve Milli Eğitim Bakanlığı'na da sunulan deney setlerine özellikle üniversitelerin yoğun ilgi gösterdiği öğrenildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Sebahattin Kartal, öğrencilerin eğitim yaşamlarında bir sorun olarak gördüğü matematik ve fen bilimlerini derslerini daha iyi kavrayabilmeleri için çeşitli ders materyalleri hazırladı. Öğrencilerin zihinsel düşünme becerilerini küçük yaşta geliştiren organik bilimsel oyuncaklar üreten Kartal, bu oyuncaklar sayesinde zor olan konuların pratikçe anlaşılabileceğini söyledi.

BİLİMSEL OYUNCAKLAR

Bu projeye yaklaşık 1 yıl önce başladıklarını belirten Kartal, "Amacımız çocukların zorlandıkları konuları bilimsel oyuncaklarla, bilimsel materyaller geliştirerek daha anlaşılır bir hale getirmek. Çocuklarımız matematik ve fen bilimlerini öğrenemiyorlar ve bu nedenle ulusal sınavlarda çocuklarımızın başarısız olduğunu görüyoruz. Biz bu başarısızlığı erkenden, çocukluk döneminden önlemek istedik. Ve geliştirdiğimiz bilimsel oyuncaklarla da, ders materyalleri ve deney setleriyle bu problemleri ortadan kaldıracağımızı düşünüyoruz. Şu an deneme ürünlerimiz çıkmaya başladı. Çıkan ürünlerimizi testlere tabi tuttuk ve bu testlerde gördük ki problemleri çocukların çok daha rahat anlayabileceği duruma getirebiliriz" dedi.

DENEY SETLERİ İLGİ GÖRDÜ

Deney setlerinin basitçe kullanılabildiğini ve birçok üniversitenin bu setlerle ilgilendiğini belirten Kartal, "İlkokul 4-5'den başlayarak ortaokul, lise ve üniversite şeklinde bunların kitaplarındaki konuları baz alarak öğrencilerin zorlandıkları konuları yaşayarak öğrenme modeli biçiminde tasarladık. Deneyleri bireysel olarak kendi başlarına istedikleri gibi rahatlıkla yapabilecekleri bir duruma getirdik. Ayrıca kullanım kolaylığı açısından setlerimizi dik bir şekilde çalışılacak hale getirerek daha kolay ve anlaşabilir hale getirdik. Şu anda biz işin zor kısmını yaptık, tasarım ve deneme üretimleri de çıktı. Biz üniversitelerimize de bilgi verdik bunları üretiyoruz diye. İsteyen olursa ihtiyaçları doğrultusunda Cumhuriyet Teknokent'ten bizlere ulaşılırsa bu setleri veya oyuncak ve materyalleri temin edebilirler. Şu anda Erzincan Üniversitesi'nden bu konuyla ilgili bir talep oldu, diğer üniversiteler de ürünler hakkında bilgi almak için üniversitemize başvurdu" diye konuştu.