Berlin'de Türkçe isimli film: 'Aferim'

Berlin'de Türkçe isimli film: 'Aferim'
Sinema dünyasının en prestijli festivallerinden 65. Berlin Film Festivali'nin yarışma filmleri açıklandı. Terrence Malick, Peter Greenaway, Cafer Panahi, Aleksei German, Isabel Coixet gibi yönetmenlerin son filmleriyle yer aldığı...

Sinema dünyasının en prestijli festivallerinden 65. Berlin Film Festivali'nin yarışma filmleri açıklandı. Terrence Malick, Peter Greenaway, Cafer Panahi, Aleksei German, Isabel Coixet gibi yönetmenlerin son filmleriyle yer aldığı ana yarışmada Türkiye'den film yok ama Türkçe isimli bir Romanya filmi 'Aferim!' var! Festivalin farklı bölümlerinde ise Türkiye'den üç film gösterilecek.

5-15 Şubat tarihlerinde düzenlenecek 65. Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışacak filmler açıklandı. Isabel Coixet'in Nobody Wants the Night filmiyle açılacak festivalde 19 film yarışacak. 'İnce Kırmızı Hat' ve 'Tree of Life' gibi filmlerle tanınan Terrence Malick'in başrolüne Christian Bale'i yerleştirdiği yeni filmi 'Knight of Cups' da Berlinale'de yarışacak. İngiliz yönetmen Peter Greenaway, efsane Rus yönetmen Eisenstein'ı konu alan yeni filmi 'Eisenstein in Guanajuato' ile seçkide yer alıyor. Türkiye 'den filmin yer almadığı ana yarışmada Türkçe isimli bir film var Romanya'dan Radu Jude'nin 'Aferim!'i...

1999'da 'Nightshapes'le Berlin'den ödülle dönen Alman yönetmen Andreas Dresen'ın yeni filmi 'Als wir träumten' (As We Were Dreaming) Altın Ayı için yarışacak yapımlardan. Ayrıca eşcinsel bir çiftin hafta sonu boyunca yaşadığı aşkı konu alan 'Weekend'le dikkat çeken genç İngiliz yönetmen Andrew Haigh'in yeni filmi '45 Years' da yarışmada dikkat çekiyor. Kenneth Branagh'ın 'Cinderella' uyarlaması ile büyük Alman yönetmen Wim Wenders'in İstanbul Film Festivali'nin programında da yer alan Oscar adayı belgeseli 'Toprağın Tuzu' ise Berlinale'de yarışma dışı gösterilecek.

Festivale bu yıl ünlü oyuncular Cate Blanchett, Natalie Portman, Christian Bale, Stellan Skarsgard ve Charlotte Rampling'in katılması bekleniyor.

TÜRKİYE'DEN ÜÇ FİLM BERLİNALE'DE

Ana yarışmada Türkiye'den film yok ama festivalin farklı resmi bölümlerinde Türkiye'den üç film yer alıyor. Faruk Hacıhafızoğlu'nun ilk uzun metrajlı filmi 'Kar Korsanları', festivalin yarışmalı Generation bölümünde izleyiciyle buluşacak. Dünya prömiyerini Berlin'de yapacak 'Kar Korsanları', Kars'ta 12 Eylül darbesinin gölgesinde üç çocuğun evlerini ısıtabilme uğruna kömür bulmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Emine Emel Balcı'nın ilk filmi 'Nefesim Kesilene Kadar', Berlinale Forum'da dünya prömiyerini yapacak. Oyuncu Derya Durmaz'ın yönettiği kısa film 'Gri Bölge' ise Generations 14plus bölümünün kısa film yarışmasına seçildi. Gerilimli bir anne-kız ilişkisi anlatan 'Gri Bölge'de Nazan Kesal ile Nazlı Bulum rol alıyor.

65. BERLİNALE YARIŞMA FİLMLERİ

Almanya'dan Sebastian Schipper'in 'Victoria', Andreas Dresen'in 'Als wir traeumten',

ABD 'den Terrence Malick'in 'Knight of Cups',

İspanya'dan Isabel Coixet'in 'Nobody Wants the Night',

İngiltere'den Peter Greenaway'in 'Eisenstein in Guanajuato' ve Andrew Haigh'in '45 Years',

İran'dan Cafer Panahi'nin 'Taksi',

Fransa'dan Benoit Jocquot'un 'Journal d'une femme de chambre',

Guatemala'dan Jayro Bustamante'nin 'Ixcanul Volcano',

Rusya'dan Aleksei German'ın 'Under Electric Clouds',

Polonya'dan Malgorzata Szumowska'nın 'Body',

Vietnam'dan Di Phan Dang'ın 'Cha va con va',

Çin'den Wen Jiang'in 'Yi bu zhi yao',

Romanya'dan Radu Jude'nin 'Aferim!',

Şili'den Patricio Guzman'ın 'Der Perlmuttknopf' ve Pablo Larrain'in 'The Club',

Japonya'dan Sabu'nun 'Chasuk's Journey' ve

İtlaya'dan Laura Bispuri'nin 'Sworn Virgin'.

Yarışma dışı

Kenneth Branagh'ın yönettiği Cate Blanchett'li "Cinderalla",

Bill Condon'un "Mr. Holmes",

Oliver Hrischbiegel'in "Elser" ve

Wim Wenders'in "Every Thing Will Be Fine".