Halk TV Canlı Yayın
Ankara efsanesi Behzat Ç. yıllar sonra ekranlara geri dönüyor! Bu kez internet televizyonu Blu TV'de yayınlanacak olan Behzat Ç. ilk fragmanıyla şimdiden hayranlarını heyecanlandırmayı başardı.

Ankara'nın efsane dizisi, bir Ankara polisiyesi Behzat Ç., seneler sonra yeniden hayranlarıyla buluşuyor.

İnternet televizyonu Blu TV, bugün attığı bir tweetle "Bugün saat 21.06'da bi haberimiz geliyo la." diyerek sinyallerini verdiği dizinin fragmanını yayınladı.

screenshot-13.jpg

Fragman sonrası sosyal medyada gündem olan Behzat Ç. yıllardan sonra hayranlarını yeniden heyecanlandırdı.

Behzat Ç.'nin konusu nedir?

Emrah Serbes’in tanımına göre Behzat Ç.; hayata karşı işlenen suçlar uzmanı ya da lambır lumbur bir başkomiserdir. Zaten dizinin konusunun da tamamen bu tanımın etrafına kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kitaba ek olarak Behzat’ın karakteristik özellikleri Cinayet Büro elemanlarına eşit şekilde paylaştırılmıştır. Misal Akbaba; telsiz dinleme konusundaki yeteneği ile bilinir. Cesetlerle arası da fazlasıyla iyidir. Kaldı ki lakabı, cesetleri koklayarak bulduğu için Akbaba olmuştur. Nefes alan her canlıyı bulabilme kabiliyetinden ötürü Hayalet ise büronun gizemli çalışanıdır. Ve ekibin en genç, en lambır lumbur olanı da sevilen karakter Harun’dur.

Dizi; bu dört ana karakterin her bölüm çözmekle yükümlü olduğu cinayetler üzerine kurulmuştur. Ama Behzat Ç.’yi muadillerinden ayıran asıl husus; karakterlerin duygusal derinliklerinin Behzat Ç.’ye has bir şekilde yansıtılmasıdır. Nitekim dizi boyunca Behzat Ç.’nin kızı ile yaşadıklarına şahitlik edebilir; Akbaba’nın gizemli geçmişine ortak olabilirsiniz. Keza hikayenin başından sonuna dek süregelen Behzat Ç.-Ercüment Çözer rekabeti de diziyi bu denli başarılı kılan önemli hususlardandır.

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi adıyla ekranlara gelen diziyi farklı kılan bir diğer husus ise izleyicisine her sezon sunduğu özgün hikayeleridir. Behzat Ç.’nin kızının ölümü sonrası yaşadığı bunalım ilk sezonu, kesik parmak cinayetleri ikinci sezonu, Savcı Esra cinayeti ile Muzo ve Barbaros’un maceraları ise üçüncü sezonun temelini oluşturmaktadır. Bu durum da Behzat Ç.’yi monotonluktan çıkarmış ve dizi hiçbir zaman izleyiciyi sıkmamıştır.

Polat Öziş - Paratic