Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti
Türk edebiyatının en önemli romancılarından Adalet Ağaoğlu 90 yaşında hayatını kaybetti.

Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Adalet Ağaoğlu, çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Adalet Ağaoğlu'nun ardından

Adalet Ağaoğlu'nun vefatının ardından sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapıldı.

 

Adalet Ağaoğlu kimdir?

1929 yılında Nallıhan, Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. TRT Ankara Radyosu’nda dramaturg, radyo tiyatrosu müdürü ve program uzmanı olarak çalıştı. 1970 yılında TRT’den ayrılarak radyo ve sahne için oyunlar, ayrıca roman ve öyküler kaleme aldı.

Öğrencilik yıllarında başladığı yazarlığını 1970´ten sonra başka hiçbir işle paylaşmadı. Radyo ve sahne oyunlarını romanları, öykü, anı, deneme kitapları izledi. Bu çalışmalarında hayatın değişim ve dönüşümlerine duyarlı yaklaşımlarıyla dikkat çekti. Doğa, toplum, zaman ilişkilerinin insanın iç dünyasındaki yansımalarını düşünce üretebilecek boyutlarda irdeledi. Değişimler karşısında edebiyatın yapısal durumu bakımından da arayışçı davrandı; kendine özgü anlatım biçimleri geliştirdi.

​İlk romanı 'Ölmeye Yatmak'ı 1973'te yayımlanan Ağaoğlu, farklı zamanlarda Sait Faik Hikaye Armağanı, Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, Türkiye İş Bankası Edebiyat Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı, Aydın Doğan Vakfı Roman Ödülü, Madaralı Roman Ödüllerini almaya hak kazandı.