90’lı Yıllara Damga Vuran Birbirinden Harika Filmler

Film izlemeyi sevenler için 90'lar apayrı bir yere sahiptir. Çünkü bu yıllarda çekilen filmlerin, hepsi birbirinden farklı, ilginç ve bizi biz yapan değerlere sahipti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Nisan 2020 20:40
90’lı Yıllara Damga Vuran Birbirinden Harika Filmler

Film izlemeyi sevenler için 90'lar apayrı bir yere sahiptir. Çünkü bu yıllarda çekilen filmlerin, hepsi birbirinden farklı, ilginç ve bizi biz yapan değerlere sahipti. İzlediğimiz her filmde kendimizi bulabiliyor ve bunları hafızalarınıza işliyordunuz. Özgürlük savaşçıları, sevginin saf gücü, saflığın kazandırdıkları ve daha niceleri, her izlediğimizde bize duygu patlaması yaratıyordu. Yeni teknolojinin getiri sinema sektörüne yaramış ve ardı ardına çıkan bu harika yapımlar, sinema tutkusunu tavan yapmıştı. Bu durum 2010'lu yıllarda da yeniden kendini gösteri ve bu sefer, aksiyonu bol, fantastik ve bilim kurgu tarzı filmler sinema severlerin beğenilerini kazandı. Ancak 90'lar çok ayrı bir özelliğe sahipti. Hepsi bir gerçekliğin ekrana yansımış hali gibiydi. 

İşler Yolunda Gitmez ; Ucuz Roman (1994)

f1-001.jpg

 

Öyle bir düşünün ki, her sahnesinde ekrana kilitlenin ve soluksuz bir şekilde karanlık dünyada yaşananları izleyin. Quentin Tarantino'nun kendini dünyaya tanıttığı, 7 dalda Oscar adayı olan, topladığı ödüllerinin yanı sıra, John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis gibi dünyaca ünlü oyuncuları bir araya getiren, mafyanın acımasızlığının yanında, renklerin cümbüş olduğu ve dansları ile sinema tutkunlarını mutlu etsin. İşte Ucuz Roman sizlere tüm bunları yansıtıyor ve izlerken, keyif dolu anlar yaşıyorsunuz. Üstelik bir dakika sonrasında ne olacağını kestiremiyor ve her sahnenin içinde kendinizi buluyorsunuz.

Koş Forrest Koş! ; Forrest Gump (1994)

f2.jpg

 

Koş Forrest Koş! Tam olarak filmin ana teması koşmak üzerine verdiği mesajlar diyebiliriz. Çocukken zorluklar çektiği için kız arkadaşının koş demesi üzerine zorba çocukların elinden kaçan, askerde komutanını kurtarmak için koşan, amacı olmadığı bir anda tam üç yıl boyunca koşmaya başlayan ve bunları yaparken, karidesçi arkadaşının hayallerini gerçeğe çevirmek için fırtınaya yakalayan ve fırtına sonrası tek batmayan geminin sahibi olmak. Forrest Gump, her yaştan kişinin severek izleyeceği ve izledikçe eğleneceği ve eğlendikçe duygulanacağı bir filmdir. Film izle keyfini dolu dolu yaşayacağınız için, duygu karmaşasına da hazır olmalısınız. 

Duygusuz Bir Tetikçi ; Sevginin Gücü Leon (1994)

f3.jpg

 

Mathilda ve Leon arasında ki gelişmeleri izledikçe hem duygulanacak, hem eğlenecek ve hemde şaşıracaksınız. Mafyanın tetikçisi Leon, ailesi mafya tarafından öldürülen Mathilda ve kirlenmiş ajans Stansfield üçgeninde yaşanan amansız bir kaçış, kurtulma, akıl oyunlarının tamamı bir arada. Fransız sinemasının dünya genelinde film severler için ayrı bir yeri olduğu kaçınılmazdır. Ancak Leon, bu filmler arasında apayrı bir yere sahip olduğu için, kesinlikle izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor. Eski yapım olan bu filmi, hd film izle kalitesinde izleyerek güzel zamanlar geçirebilirsiniz. 

Çocuğun İçin Neler Yaparsın? Hayat Güzeldir (1997)

f4.jpg

Hitler'in Yahudilere uyguladığı zulüm o kadar kötüydü ki, bu Almanya'dan Avrupa'ya ulaşmış ve Avrupa ülkelerinde bulunan Yahudilerde bu katliamlara maruz kalmıştı. Bir restoranda garsonluk yapan Yahudi bir baba, İtalyan asıllı anne ve henüz 4,5 yaşında ki bir çocuğun hikayesi ele alınıyor. Savaşın en yıkıcı zamanlarında ailenin tümü trenler ile tutsak kamplarına taşınıyor. Babanın çocuğuna bu kötü zamanları yansıtmamak için yapmış olduğu mücadeleyi bizlere en iyi şekilde yansıtıyor. Her sahnesi ayrı komik olan film, komedinin arkasında büyük bir dram barındırıyor. 

Yedi Ölümcül Günahı İşleyenlerin Sonu; Yedi (1995)

f5.jpg

Hristiyan'lığın 7 ölümcül günahını işleyenleri öldüren bir seri katil. Seri katilin ardına düşmüş 2 polis memuru ve karmaşık olayların çözülmesi için amansızca verilen bir mücadele. Filmde sürekli yağmur yağması, şehrin griye bürünmesi ve küf kokusunu izleyenlerin dahi hissettiği bu filmde, her öldürülenin vahşice katledilmesi, polisleri daha büyük çıkmaza sokuyor. Dünya genelinde büyük yankı uyandıran bir film olmasının yanı sıra, her cinayetin farklı işlenmesi ve seri katile adım adım yaklaşmanın arkasında ki büyük sır perdesi, izleyicinin ekrana kitlenmesini sağlıyor.