Kulis: İktidar seçim sistemini tartışıyor

Kulis: İktidar seçim sistemini tartışıyor

Erken seçim, seçim sistemi, siyasi partiler kanunu… Tartışmalar bitmek bilmiyor. İktidar kanadı, seçim sistemini değiştirerek, önümüzdeki seçimlere daha avantajlı gitmenin peşinde.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre; Cumhur İttifakı ‘dar ve daraltılmış bölge’ formüllerinin uygulanmasının muhalefete Meclis’te daha fazla sandalye kazandıracağını düşünüyor. Kulislerde seçim barajının düşürülmesi de tartışılıyor. Ancak yine belli bir kesim, barajın düşürülmesinin muhalefete yarayabileceği kanaatinde.

Dar ve daraltılmış bölge

Dar bölge olarak adlandırılan seçim sistemi ABD ve İngiltere’de uygulanıyor. Buna göre; 600 olan milletvekili sayısı, seçim çevrelerine göre ayrılacak. Oylar da coğrafi çevrelere göre değil, nüfusun bölünmesine göre dağılacak.

Daraltılmış bölgede ise her il beşer milletvekili çıkarıyor. Bu sistemlere göre bir seçim yapılırsa; HDP Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da, CHP ise kıyı kesimlerde milletvekili sayısını artırabilir. Bu nedenle Cumhur İttifakı bu sistemlere sıcak bakmıyor.

Baraj sistemi

1980 askeri darbesinden bu yana uygulanan yüzde 10’luk seçim barajının da devam ettirilmesini istiyor iktidar. Barajın düşürülmesinin uzun vadede muhalefet partilerinin daha çok milletvekiline sahip olmasına neden olacağı düşünülüyor. Fakat ittifaklara yönelik baraj sistemleri ise gündeme alındı.

Gündem