Koronavirüsü atlatan doktor: Hastalar kuyrukta bekliyor

Koronavirüsü atlatan doktor: Hastalar kuyrukta bekliyor
Prof.Dr. Bülent Tutluoğlu hastaneye yatırılmayan hastaların virüsü yaydığına dikkat çekerek, hastanelerde olulan kuyrukların olduğunu söyledi.

Koronavirüsü yenen Prof.Dr. Bülent Tutluoğlu Şule Aydın’ın sunduğu Haber Masası programında tedavi sürecini ve koronavirüste alınmayan tedbirleri anlattı. Çoğu hastanenin dolduğunun altını çizen Tutluoğlu, “Hastaların entübasyon kuyruğu beklediğine dair haberler geliyor” dedi.

“İstanbul’da hastanelerde büyük sorun yok”

Özellikle büyükşehirlerde ciddi sorunların yaşandığını söyleyen Tutluoğlu şunları söyledi: “Ankara'da yüzde 20'lere varan vaka artışı var. Salgının başında tüm hastaneler pandemi hastanesiydi. Şimdi belirlenmiş pandemi hastaneleri var. Çoğu hastane bu yüzden koronavirüs hastalarını kabul etmek istemiyor. Özel hastanelere SGK desteği kalkınca onlar da koronavirüs hastalarını kabul etmek istemiyor. Pandemi hastanelerinde bir yoğunlaşma var. Bu hastanelerde test kuyruklarının olduğunu biliyoruz. 

Pandemi hastanelerinin genişletilmesi, bazı özel hastanelerin bile pandemi hastanesi ilan edilmesi gerekecek. Buna devlet desteği gerekebilir. İstanbul'da yatak bulma konusunda çok büyük bir sorun olduğunu söyleyemeyiz."

“Oteller tahsis edilmeli”

Salgının başında zatürre olan ve risk grubunda olan hastaların tamamının hastaneye yatırıldığını, ancak şu an sadece ağır hastaların hastaneye yatırıldığını ifade eden Tutluoğlu, "Bu yüzden ayakta tedavi olanların sayısında büyük bir artış oldu. Koronavirüs tanısı koyduğumuz ama yatırmadığımız hastalar evine toplu taşımayla gidebiliyor, hastalığı yaymaya devam ediyor. Ev izolasyonu da hastanın insiyatifinde. Kişilere bu sorumluluğu bırakmamak lazım.  Oteller ve yurtlar bu hastaların konaklaması için tahsis edilebilir. Yoksa bu hastalığı kontrol altına almak çok zor.Evine yolladığımız hastaların durumu aniden ağırlaşabilir. Zamanında müdahale edilemediği için yoğun bakıma kaldırılabilir.Kendi durumumdan örnek vereyim.Ben ilk 8 gün iyiydim. Bir anda durumum ağırlaştı ve yoğun bakıma kaldırıldım." diye konuştu. Tutluoğlu testler “için de şunları söyledi: “PCR testi yüzde 40 doğru sonuç veriyor. Tekrarlayan testler yapılması gerekiyor. Devlet hastanelerinde test yapılmasını zorlaştırdılar. Hastanelerde test kuyrukları oluştuğunu biliyoruz. Yine de vatandaşlar belirtileri varsa doktora gitmeliler." 

Etiketler :