Koronavirüs salgınında bir ilk: Gorillerde de tespit edildi!

Koronavirüs salgınında bir ilk: Gorillerde de tespit edildi!

ABD'nin California eyaletinde bulunan San Diego Hayvanat Bahçesi'nde bulunan iki gorilin koronavirüs testi pozitif çıktı. Böylece, koronavirüs ilk kez bir maymun türünde tespit edilmiş oldu.

California Belediye Başkanı Gavin Newsom, iki gorilin koronavirüs (Covid-19) semptomları gösterdiğini ve bunun üzerine test yapıldığı açıkladı. Böylece, koronavirüs ilk kez bir maymun türünde tespit edilmiş oldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Park'ın internet sitesinde yapılan bir paylaşımda ise, gorillere virüsün, semptom göstermeyen ancak daha sonra koronavirüs hastası olduğu tespit edilen bir görevliden bulaşmış olabileceği belirtildi.

Virüsün nasıl bulaştığı ise henüz inceleniyor. İnsanlardan mı yoksa başka bir hayvandan mı bulaştığı henüz netlik kazanmadı.

Geçen hafta çarşamba günü aynı kafesteki gorillerden ikisinin öksürmeye başladığı, bunun üzerine hayvanat bahçesindeki tüm maymun türlerinde yapılan testlerde sadece bu iki gorilin sonucunun pozitif çıktığı açıklandı.

Öte yandan virüsün aynı kafesteki diğer gorillere de bulaşmış olabileceği ancak tespit edilmesinin birkaç gün daha alabileceği belirtiliyor.

Dünya