KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu

KKTC’de kritik Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda mevcut Başbakan Ersin Tatar ve mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarıştı. Oyların yüzde 51,74'ünü alan Ersin Tatar KKTC'nin 5'inci Cumhurbaşkanı oldu.

Haftalardır Kapalı Maraş’ın açılması, seçmene rüşvet ve Mustafa Akıncı’ya tehdit iddialarıyla gerilen KKTC’de seçim sona erdi. Saat 19.40 itibarıyla sayımlar sona erdi. KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar seçildi.

Ersin Tatar oyların yüzde 51,74’ünü alarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı seçildi.

Akıncı konuştu

Mustafa Akıncı basın toplantısı düzenledi.

Akıncı şu ifadeleri kullandı:

Mustafa Akıncı'dan ilk açıklama: Salgın koşulları bizi bugünlere kadar taşıdı. Bugün seçimler noktalandı. Bu seçimlerde yaşananları anlattım. Sayın Tatar’a hayırlı olsun. Bu sonucun çıkmasında rol oynayamları da tebrik ederim. Başarıldı ve bu sonuç elde edildi.

 

Bu olaylar, müdahaleler bir daha yaşanmasın. Kıbrıs Türk halkı buna layık değil. Kimse bu yollara bir daha başvurmasın. Çünkü bunlar tarihimize birer kara leke olarak geçecektir maalesef. Bundan dolayı ne acıdır ki övünç duyacağımız bir şey olmayacak. Ortaya bu sonuç çıktı. Bunu kabullenmek, hayırlı uğurlu olsun demek zorundayız.

Ersin Tatar konuştu

Kesin olmayan sonuçlara göre KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs halkına seslendi. Tatar, kendisine oy verenlere ve vermeyenlere teşekkür etti.

Tatar şu ifadeleri kullandı:

Kıbrıs halkı beni bu akşam Cumhurbaşkanı seçmiştir. Halkımıza yürekten teşekkür etmek istiyorum. Oy verenlere de vermeyenlere de teşekkür ediyorum. Amacımız birlik içinde Kıbrıs'ı daha güzel günlere taşımak. Seçimlere katılan diğer Cumhurbaşkanı adaylarına teşekkürler. 

 

Güney Kıbrıs'ta günde 200 vaka çıkarken bizde vaka yok.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcısı Fuat Oktay'a teşekkür ederim. Anavatan Türkiye'ye laf atanları kınıyoruz.

Seçim sonuçlarına Türkiye’den ilk yorumlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ı tebrik etti ve Mustafa Akıncı’ya bugüne kadarki hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Kılıçdaroğlu, seçim sonucunun Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını diledi. Kılıçdaroğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün tamamlanan seçimlerde, KKTC Cumhurbaşkanı olarak seçilen Sayın Ersin Tatar'ı kutluyor, Sayın Mustafa Akıncı'ya da bugüne kadar sürdürdüğü görev nedeniyle teşekkür ediyorum. Gönlümüz, her daim Kıbrıs'ın iyiliğinden yana; sonuçlar Kıbrıs Türk halkına hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-10-18-21-11-42.png

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ersin Tatar’ı tebrik etti. Erdoğan Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar'ı şahsım ve Türk Milleti adına tebrik ediyorum. Türkiye, Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunun korunması için gereken her türlü çabayı göstermeyi sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-10-18-21-04-56.png

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mustafa Akıncı’ya bugüne kadar yaptığı hizmetler için teşekkür ederek Ersin Tatar’ı tebrik etti. İmamoğlu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ı tebrik ediyor, Mustafa Akıncı’ya da bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-10-18-21-07-31.png

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise Ersin Tatar’ı tebrik ederek Kıbrıs Türkleri için sonuçların hayırlı olmasını diledi. Yavaş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ı tebrik ediyor, Mustafa Akıncı’ya da bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-10-18-21-07-18.png