Kemal Sunal'ın 76. doğum günü

Kemal Sunal'ın 76. doğum günü

56 yaşında kalp krizi nedeniyle vefat eden Kemal Sunal'ın 76. doğum günü sevenleri tarafından kutlanıyor.

Ünlü oyuncu Kemal Sunal, 10 Kasım 1944'te İstanbul'da dünyaya geldi. Ancak Kemal Sunal, "Atam'ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. 11 Kasım doğum günümdür…" diyerek doğum gününü 11 Kasım'da kutluyordu. Usta isim 76. doğum gününde sevenleri tarafından anılıyor.

Marmara Üniversitesi'nde gördüğü gazetecilik eğitimi 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle yarım bırakan Sunal, Vefa Lisesi’ndeki felsefe hocası Belkıs Balkır aracılığıyla tanıştığı ünlü tiyatrocu Müşfik Kenter sayesinde profesyonel oyunculuk yaşamına Kenterler Tiyatrosu'nda adım attı. 

Uzun yıllar burada oyunculuk yapan Sunal oyunculuğa başlama hikayesini, "Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu'ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti" sözleriyle dile getirdi. 

Sanat hayatına birçok film, tiyatro oyunu sığdıran Sunal "Balalayka" isimli filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta, kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi nedeni ile 3 Temmuz 2000'de 56 yaşındayken hayatını kaybetti ve İstanbul'daki Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.