Kavga mahkemeye taşındı: beIN Sprots, Fenerbahçe'ye dava açtı

Kavga mahkemeye taşındı: beIN Sprots, Fenerbahçe'ye dava açtı

Fenerbahçe ile Süper Lig yayıncısı beIN Sports arasındaki gerilim yargıya taşındı. beIN Sports, Fenerbahçe'yi logolarını 'beFAIR' (Adil Ol) olarak kullandığı gerekçesiyle dava etti.

Süper Lig yayıncısı beIN Sports, kendisini yayıncılık yaptığı gerekçesiyle suçlayarak protesto eden Fenerbahçe kulübüne dava açtı.

Reuters'ta yer alan habere göre, beIN Sports, 'marka ve logosunu tahrif eden sloganlarla fikri mülkiyet hakkını ihlal eden kampanya düzenlediği' gerekçesiyle Fenerbahçe Spor Kulübü'nden şikayetçi oldu. beIN Sports’tan Reuters’a konuşan iki kaynak, çarşamba günü kurumun, orijinal logonun üzerinde oynama yaparak protestoda bulunan Fenerbahçe’ye karşı yasal işlem başlattığını açıkladı.

Ne olmuştu?

beIN Sports ile Fenerbahçe arasındaki gerginlik Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in yardımcılığını yapan Hande Sümertaş'ın istifa ettikten sonra beIN Sports'ta çalışmaya başlamasıyla gerçekleşmişti. Fenerbahçe Kulübü, VAR görüntülerinin beIN Sports tarafından Hande Sümertaş'ın talepleri doğrultusunda manipüle edildiğini iddia etti.

Bu tartışmalar arasında yayıncının taraftar tezahüratı yayın seçeneğinde Fenerbahçe'ye küfür edilen bir tezahüratın yayınlanması ve kurumun özür mesajının saat 19.05'e denk gelmesi Fenerbahçe'nin tepkisinin daha da büyümesine sebep olmuş ve bu olayın ardından sarı-lacivertliler, tepkiyi saha içine taşımışlardı.

Fenerbahçe beIN’i VAR tekrarlarında manipüle etmek, rakiplerini kayırarak tek taraflı yayınlar yapmakla suçlayarak maç önü ve maç sonu röportajlara katılmama kararı almıştı. Ayrıca Fenerbahçeli futbolcular maçlardan önce ısınmaya “beFAIR” (Adil Ol) yazılı tişörtlerle çıkarak yayıncı firmayı protesto etti.

Geçtiğimiz ay Arsenal'den Mesut Özil'i kadrosuna katan Fenerbahçe, beIN Sports'un imza törenine erişimini engellemiş, sarı-lacivertli futbolcular maç önü ısınmaya ve maç sonu röportajlara "beFAIR" yazılı tişörtlerle çıkmış, reklam panolarına "rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz" yazılmıştı.