Kar yağışı İstanbul'un su sorununu çözdü mü?

Kar yağışı İstanbul'un su sorununu çözdü mü?

Son üç gündür kent genelinde etkili olan kar yağışının, İstanbul'a en az 10 günlük su kazandırdığı tahmin ediliyor. Barajlardaki doluluk oranı aylar sonra ilk kez yüzde 30'u buldu. Karların erimesiyle bu oranın artması bekleniyor.

İstanbul, kurak geçen yaz ve sonbaharın ardından susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Son bir haftadır devam eden yağmur ve kar yağışları ise vatandaşları umutlandırdı. Son üç günde kent genelinde etkili olan kar yağışının, İstanbul’a 10 günlük su kazandırdığı ifade edildi. Barajların doluluk oranları da aylar sonra ilk kez yüzde 30 seviyesine yükseldi. Karların erimesiyle birlikte su seviyesinde ciddi bir artış olacağı tahmin ediliyor. İstanbul, son 10 yılın en düşük baraj doluluk oranını görmüştü ve bu da İSKİ’nin verilerine de yansımıştı.

ekran-resmi-2021-01-18-10-51-32.pngekran-resmi-2021-01-18-10-51-48.png

En fazla artış, İstanbul’un önemli su kaynaklarından Istrancalar Barajında görüldü. Barajın 10 Ocak’ta yüzde 32,46 olan doluluk oranı, bugün itibarıyla yüzde 84’e yükseldi. Alibeyköy barajının doluluk seviyesi de yüzde 42 seviyesine kadar yükseldi.

Gündem