"Kaç kültür sanat emekçisi işini kaybetti" sorusuna bakanlıktan yanıt

"Kaç kültür sanat emekçisi işini kaybetti" sorusuna bakanlıktan yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi'nin Kültür ve Turizm Bakanlığına yöneltti "Kaç kültür-sanat emekçisi işini kaybetti" sorusuna yanıt geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemi ile “Kaç kültür sanat emekçisi işini kaybetti, kaçı güvencesiz iş havuzuna dahil oldu” sorularını yöneltti. Bakanlıktan İlgezdi’ye verilen cevap ise “Kültür-sanat sektöründe çalışan kişi sayısından bilgimiz yok” oldu. İlgezdi, aldığı cevap karşısında “Devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bu açıklama, Türkiye’nin savrulduğu yozlaşmanın en açık örneğidir. 18 yılda kültür endüstrileri sektörlerindeki işkollarının tanımlanması ve işgücüne ilişkin bilgi ve istatistik çalışması yapılmadıysa, ne yapıldı?” diye konuştu. 

Cumhuriyet'in haberine göre, İlgezdi, “Bakanlık sayıları yüz binleri aşan ve ne yapacağını bilmez durumda olan kültür-sanat emekçilerine el uzatmak bir yana ‘şu kültür-sanat endüstrisi olmasa bakanlığı ne güzel idare ederdim’ anlayışıyla hareket ediyor. Bakanlık sorumluluk alanına giren sektörlerde çalışan; ışıkçısından rejisörüne, sesçisinden sahne sanatçısına, müzisyeninden yer göstericisine kadar ekmeğinden olan kaç kişi olduğunu bilmiyorsa, İŞKUR’a sorsun” dedi.