Jeremy Corbyn'in İşçi Partisi üyeliği askıya alındı

Jeremy Corbyn'in İşçi Partisi üyeliği askıya alındı

İşçi Partisi'nin eski lideri Corbyn'in üyeliği liderliği döneminde parti içindeki antisemitizm iddiaları nedeniyle askıya alındı.

İngiltere'de İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbyn'in üyeliği, dönemindeki antisemitizmden sorumlu olduğu gerekçesiyle askıya alındı. Corbyn'in İşçi Partisi'ndeki akıbeti soruşturmanın sonlanmasının ardından belli olacak.

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC) tarafından hazırlanan raporda Corbyn liderliğinin antisemitizmi ele almada başarısız ve yetersiz olduğu kaydedildi. Corbyn'nin İşçi Partisi adına Avam Kamarası'nda oy kullanması da yasaklandı.

Corbyn, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "İşçi Partisi lideri olarak her tür ırkçılığı ortadan kaldırmaya ve antisemitizm kanserini kökünden sökmeye kararlıydım. Hayatım boyunca Yahudi halkı ve topluluklarını desteklemek için kampanya yürüttüm ve bunu yapmaya devam edeceğim." diye konuştu.

Jeremy Corbyn, 2019 Aralık ayında gerçekleşen seçimdeki ağır yenilginin ardından partideki görevinden istifa etmişti. Partinin sol kanadının lideri olarak bilinen Jeremy Corbyn'in yerine Sir Keir Starmer seçilmişti.