İthalat patladı, ihracat azaldı

İthalat patladı, ihracat azaldı

Ticaret Bakanlığı, ağustos ayına ait ithalat ve ihracat rakamlarını açıkladı.

İhracat geçen yılın ağustosuna nazaran yüzde 5,74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolara düştü. İthalat ise yüzde 20,64 artarak 18 milyar 776 milyon dolara yükseldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dış ticaret hacmi, % 8,56 artarak 29 milyar 936 milyon dolar seviyesine yükselirken, İhracatın ithalatı karşılama oranı % 64,7 olmuştur.

En fazla ihracat "Ham madde (Ara mallar)" grubundan yapılmıştır. 2020 yılı Ağustos ayında Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre ihracat incelendiğinde en çok ihracat "Ham madde (Ara mallar)" (5 milyar 701 milyon dolar) grubunda yapılırken, bu grubu sırasıyla "Tüketim malları" (4 milyar 709 milyon dolar) ve "Yatırım (Sermaye) malları" (1 milyar 279 milyon dolar) grupları takip etmiştir.

En fazla ithalat "Ham madde (Ara mallar)" grubundan yapılmıştır. 2020 yılı Ağustos ayında Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre ithalat incelendiğinde en çok ithalat "Ham madde (Ara mallar)" (14 milyar 91 milyon dolar) grubunda yapılırken, bu grubu sırasıyla "Yatırım (Sermaye) malları" (2 milyar 397 milyon dolar) ve "Tüketim malları" (1 milyar 647 milyon dolar) grupları takip etmiştir.

ÖTS'ye göre en fazla ihracat yapılan fasıl "Motorlu Kara Taşıtları" olmuştur. 2020 yılı Ağustos ayında en çok ihraç edilen "Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları" faslını (1 milyar 199 milyon dolar), "Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler" (1 milyar 166 milyon dolar) ve "Örme giyim eşyası ve aksesuarı" (751 milyon dolar) ihracatı takip etmiştir. Fasıllar düzeyinde en büyük 5 ihracat kalemi aşağıdaki tabloda görülmektedir.

ÖTS'ye göre en fazla ithalat yapılan fasıl "Kıymetli Taşlar" olmuştur. 2020 yılı Ağustos ayında en çok ithal edilen "Kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar" faslını (4 milyar 155 milyon dolar), "Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler" (2 milyar 45 milyon dolar) ve "Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler" (1 milyar 870 milyon dolar) ithalatı takip etmiştir. Fasıllar düzeyinde en büyük 5 ithalat kalemi aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

ÖTS'ye göre en fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere ve ABD olmuştur.

2020 yılı Ağustos ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya (1 milyar 122 milyon dolar) olurken, bu ülkeyi sırasıyla İngiltere (959 milyon dolar) ve ABD (686 milyon dolar) izlemektedir.

ÖTS'ye göre en fazla ithalat yapılan ülkeler sırasıyla Çin, Irak ve Almanya olmuştur.

2020 yılı Ağustos ayında en fazla ithalat yapılan ülke Çin (1 milyar 868 milyon dolar) olurken, bu ülkeyi sırasıyla Irak (1 milyar 664 milyon dolar) ve Almanya (1 milyar 612 milyon dolar) izlemektedir.

ÖTS'ye göre 2020 yılı Ağustos ayında dış ticarette en çok kullanılan taşıma şekli Deniz Yolu taşımacılığı olmuştur.

2020 yılı Ağustos ayında gerçekleştirilen ihracatın taşıma şekillerine bakıldığında en çok ihracat "Deniz Yolu" (6 milyar 860 milyon dolar) ile yapılırken, bu taşıma şeklini sırasıyla "Kara Yolu" (3 milyar 751 milyon dolar) ve "Hava Yolu" ulaşımı (948 milyon dolar) izlemektedir.

Bakan Pekcan: Ekonomik toparlanma başarı ile devam ediyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat rakamlarını açıkladıktan sonra sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarına devam etti. Bakan Pekcan ekonomik anlamda toparlanmanın başarı ile devam ettiğini, ihracatın ithalatı karşılama oranı altın hariç %90’a ulaştığını söyledi.