İşte Türkiye'nin gerçeği: Pazardan çürük meyve-sebze topluyorlar

İşte Türkiye'nin gerçeği: Pazardan çürük meyve-sebze topluyorlar

Pazar yerleri toplandıktan sonra yerlere atılan çürük meyve ve sebzeleri toplayan vatandaşlar görüntülendi. Sahiden Türkiye'de yoksulluk bitti mi?

Pazarlar, ucuz ve taze sebze meyve almak isteyenlerin uğrak noktasıydı. Geçim sıkıntısı arttıkça, ekonomik kriz vatandaşın cebini yaktıkça, pazarlara olan rağbet de arttı.

Bu görüntüler, Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından ‘bittiği’ iddia edilen yoksulluğun görüntüleri.

Yer bir pazar alanı ama görüntüler pazar toplandıktan sonra çekildi. Yerlerde kalan, satılmayan, ezik ve çürük meyveleri toplayarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan yoksulların, Türkiye’nin gerçeği bu görüntülerde…

ANKA muhabiri Eda Sönmez ve kameramanı Adem Karabayır, pazarlar toplandıktan sonra Kadıköy Salı Pazarı ve Alibeyköy Semt Pazarı’na giderek durumu yerinde inceledi. Pazarcılar tezgâhlarını kamyonlara yükleyip pazar yerini terk ederken bu kez parası olmayanların mesaisi başlıyor.

"Emekli maaşı, ne yapalım?"

İsmini vermek istemeyen bir kadın, “Ne yapalım? Akşamüzeri biraz ucuz olur daha ucuz bir şey alırız diye geliyoruz. Emekli maaşı ne yapalım? Elektrik, su faturaları var. Ondan yani.” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar çok aç, vallahi aç”

Yine ismini vermek istemeyen bir pazarcı ise, her gün bu manzarayla karşılaştıklarını ve çaresiz olduklarını söyledi. Pazarcı esnafı, “İnsanlar bir çürük elmaya muhtaç. ‘Bana sağlam elma verme’ diyor. ‘Bana çürük ver yeter ki ben çoluk çocuğuma götüreyim de bir fayda görsün.’ İnsanlar alamıyor. Bir çürük patates ne? Çürük patatesi götürüp evine çoluk çocuğuna yemek yapıyor. Anlıyor musunuz insanlar aç. Vallahi aç. Böyle gelip görseniz onları insanların içi acıyor. İnsanlar çok aç.” ifadelerini kullandı.

Üniversite mezunu genç kadın: Diplomamla bir yere girmek istiyorum

Tezgahların arasında yiyecek arayan bir genç kadın da üniversite diploması olduğu halde iş bulamayanların son çaresinin burası olduğunu söyledi. İnsanların açlıktan akşamları pazara geldiğini anlatan genç kadın, “Genellikle son saatlere doğru pazar ucuzlamaya başlıyor. Bu yüzden maddi durumu düşük olanlar bu saatlerde pazara uğramayı tercih ediyor. Ben de o yüzden geldim. Şu anda koronavirüsten dolayı Türkiye’nin durumu hiç iyi değil. Onun dışında da insanlar geçinemiyorlar, iş sıkıntısı yaşıyorlar. Türkiye’nin durumu çok kötü vaziyette şu anda. Üniversite diplomamla bir yere girmek en azından kendimi geçindirmek, hak ettiğim hayatı yaşamak istiyorum” diye konuştu.

Yaşlı çift: Aç kaldık

Akşam saat 19.00 sıraları tüm tezgâhlar kaldırılırken, açlık ve yoksulluğu derinden yaşayanlar, çöpçülerden önce yenilebilecek sebze ve meyve artıklarını toplamak için aceleyle hareket ediyorlar. Atıkların arasında yenilebilecek olanlarını arayan yaşlı bir karı koca da durumlarını "Vallahi aç kaldık, topluyoruz. Ne yapacağız? Boşuna mı geldik buraya. Halimiz belli. Ne emekli parası, dokuz tane çocuğumuz var” diye anlattı.