İsmailağa mensubu: Kadını cemiyetin içine sokmak fıtrata aykırı

İsmailağa mensubu: Kadını cemiyetin içine sokmak fıtrata aykırı
İsmailağa Cemaatine yakınlığıyla bilinen bir sosyal medya kullanıcısı, kadının toplumsal hayata katılmasının fıtrata aykırı olduğunu savundu. Skandal yoruma tepkiler geldi.

İsmailağa Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen, Darb-ı Mesel adlı sosyal medya kullanıcısı gündemdeki başörtüsü meselesine ilişkin skandal bir yorumda bulundu. Cemaat mensubu, “Müslüman başörtülü kadınların özel harekat polisi, avukat, üniversite öğrencisi falan olması kazanım değil kayıptır” ifadelerini kullandı.

Kadının toplumsal yaşama katılımını ‘fıtrata’ ve ‘İslâm’a’ aykırı olduğunu savunan cemaat mensubu, “Bugün çoğu müslümanın alkışladığı vay be nereden nereye geldik dediği şeylerin aslında ne kadar kötü bir şey olduğunu yaşarsak 20-30 sene içinde daha iyi göreceğiz. Kadını olabildiğince cemiyetin içine sokmak hem fıtrata aykırı hem de müslüman bir nesil yetişmesine engeldir” dedi.

ekran-resmi-2021-02-04-11-33-43.png

Tepkiler geldi

Cemaat mensubunun bu yorumuna tepki geldi. Hak Dava Fedaisi adlı bir kullanıcı “üzlerce insanın girip çıktığı devlet kurumlarına, çarşı pazarlara girerken Müslüman kadınları erkek polisler mi kontrol edecek? Ebe, kadın doğum uzmanı vs. kadın hastalıkları doktorlarının bayan olmasında ne sakınca var? Efendimiz ilmin öğrenilmesinin hem erkeğe hem... Kadına farz olduğunu söyler. Bu kadınlar bu ilmi tatbik etmeyecekse neden Efendimiz(as) öğrensinler diye telkin de bulunmuş?” diyerek karşı çıktı.

Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise “Polis, avukat, talebe olmak erkek olsun kadın olsun kazanım da kayıp da değildir. Kişi için kazanım ya da kayıp güzel ahlakla belli olur. Belirli mesleklerin icrasında güzel ahlakı korumak zordur. Bazen daha kolaydır. Bu doğrudur. Ancak kapıyı tamamen kapatmak yok İslâm'da.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :