İşçiyi öldürmenin bedeli: Günlük 20 lira

İşçiyi öldürmenin bedeli: Günlük 20 lira

Üç yıl önce Murat Danacı'nın ölümüyle sonuçlanan iş cinayetinde asli kusurlu bulunan patrona verilen '20 taksitle 24 bin 300 lira' ceza istinaf tarafından onandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ), Murat Danacı adlı işçi, 5 Mayıs 2017 tarihinde cam silerken düşerek hayatını kaybetti. Danacı ile birlikte çalışan S.A. adlı bir işçi, 8 işçiye 1 emniyet kemeri tahsis edildiği ancak o kemerin de bağlanacak yerinin bulunmadığını söyledi. Bir başka işçi ise kendilerine baret dahi verilmediğini söyledi. Yargılama sonrası 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi, Grand Paşa Turizm’in patronu Hakim Lokman Karahan’ı asli kusurlu buldu. Kazanın öngörülebilir ve önlenebilir olduğuna kanaat getiren mahkeme, taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçundan Karahan’a 4 yıl hapis cezası verdi.

İndirimler başladı

Yargılama sürecinde, Karahan’ın ‘olumlu’ tavırlar sergilediği öne sürülerek ceza 3 yıl 4’a indirildi. Bu ceza da, “Sanığa verilen hürriyeti bağlayıcı cezanın suçun işleniş biçimi, şahsi, sosyal ve ekonomik durumu ve sabıkasız oluşu göz önüne alınarak” günlüğü 20 liradan 24 bin 300 lira adli para cezasına çevrildi.

Danacı ailesi, bu duruma isyan etti ve istinaf yoluna gitti. Ne var ki İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, asliye mahkemesinin verdiği cezayı onadı.

Sabıkalı ceza dairesi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, Torun Center’da 10 işçinin göz göre göre ölüme gittiği iş cinayetinde 9 kişiye verilen 60 bin 800’er liralık para cezasını da onamıştı.