İşçi Kadın Meclisleri'nden Vestel'de işten atmalara karşı eylem

İşçi Kadın Meclisleri'nden Vestel'de işten atmalara karşı eylem

İşçi Kadın Meclisleri Vestel’de işten atmalara karşı Ankara, Konya ve Kayseri’de son bulsun diye eylemler ve buluşmalar gerçekleştirdi.

İşçi Kadın Meclisleri Vestel’de işten atmalara karşı dün (2 Aralık) İstanbul, Ankara, Konya ve Kayseri’de son bulsun diye eylemler ve buluşmalar gerçekleştirdi.

İstanbul’daki eylem “Vestel yüzde 553 Kar Ediyor, İşçileri İşten Atıyor” diyerek Zorlu Center önünde gerçekleştirildi.

İşçi Kadın Meclisleri adına konuşma yapan Berfin Özen geçtiğimiz Ağustos ayında Manisa’daki Vestel fabrikasında çalışan işçilerin, fabrikada yaklaşık 1000 COVID-19 pozitif vakanın olduğunu, 7 işçinin de COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurduğunu anlattı.

Açıklamada şu ifadeler öne çıktı:

“Vestel yönetimi açıklama yapmak zorunda kaldı, önlemleri arttırdığını açıkladı. Hemen ardından ise konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi Yeliz Kurt arkadaşımızı işten attı. Bu süreçte işten atılan üyemiz için mahkemede şahitlik yapan bir diğer üyemiz Tuğba Esentürk ise geçtiğimiz günlerde işten atıldı.”

“Görüyoruz ki üyelerimiz önlem alınmadığını gündeme getirmeselerdi; ağustos ayında 7 olan işçi ölümü, çok daha yüksek rakamlara ulaşacaktı. Yönetim önlem almak zorunda kaldı. Önlemler Vestel’in işçilere jesti değildi. Yerine getirmediği sorumluluğuydu. 

“Atılan işçiler işe geri alınacak. Vestel gasp ettiği hakları işçilere geri verecek. İşçiler COVID-19’dan korunacak. Bu üç hedefe ulaşana kadar tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye davet ediyoruz.”

Gündem