İnşaat işçilerinin yaşam alanında yangın: "İşçiler defalarca bildirdi ama ilgilenilmedi"

ENAM İnşaat bünyesinde, viyadük inşaatında çalışan işçilerin kaldığı konteynerlerde yangın çıktı. İşçiler eşyalarını kurtarmak için canını tehlikeye attı. Yangına sebep olan elektrik kaçağının işçiler tarafından defalarca firmaya bildirildiği söylendi.

Geçtiğimiz günlerde yemekhanesindeki yemeklerde böcek çıkması üzerine işçilerin isyan ettiği Kalyon’a ait Finans Merkezi’nin yanındaki viyadük inşaatında çalışan işçilerin kaldıkları konteynerlerde yangın çıktı.

Uzun uğraşlar sonucu söndürülen yangında işçiler içerideki eşyalarını kurtarmak için canlarını tehlikeye attı.

İşçiler elektrik kaçağını bildirmiş ama firma ilgilenmemiş

ENAM İnşaat bünyesinde çalışan işçilerin, daha önce defalarca elektrik kaçağını bildirdiği ancak firmanın konuyla ilgilenmediği öne sürüldü.

"Pisi pisine ölmekten usandık, işçilerin öfkesi kabarıyor"

İşçi Temsilcileri Konseyi (İTK), sosyal medyadan yangına ilişkin yaptığı açıklamada “İşçi sınıfı olarak, dünyanın gözdesi olacağı iddia edilen finans merkezlerini biz yapıyoruz. Finans merkezlerinde dönecek paralar, bizim alın terlerimizden çalınanlar olacak. Yani biz bu gökdelenleri dikerken, çalışma ve yaşam koşulları olarak insan onuruna yakışır koşullarda olamadık. Bu gökdelenleri diktikten sonra da olmayacağız. Gece başlayan bir yangında kaç arkadaşımız burada kül olacaktı? Kısacık bir haber olup sönecekti ocağımız. Yaşamak bu kadar basit değil. Pisi pisine ölmekten usandık. İşçilerin öfkesi kabarıyor” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-01-22-15-28-29.png