İki üniversite bitirdi, 10 dil biliyor, sokakta yaşıyor

İki üniversite bitirdi, 10 dil biliyor, sokakta yaşıyor

İki üniversite bitiren, 10 dil konuşabilen ve 70'ten fazla ülke gezen Aykan Gözeri İstanbul'da banklarda yaşamış.

Kolombiya’da yaşarken memleketinde ölmek istediği için Türkiye’ye gelen ve bir süre İstanbul’da banklarda yaşayan Aykan Gözeri, kışı Bursa Büyükşehir Belediyesi Erkek Barınma Evi’nde geçirecek. Özeri, 10 dil biliyor ve 70’ten fazla ülke gezmiş. Farklı ülkelerde yaşayan 11 çocuğu olan Gözeri, İsviçre’de tekstil eğitimi almış, bir dönem İstanbul’da 150 kişinin çalıştığı çağrı merkezinin de ortaklığını yapmış. Kolombiya’dan döndükten sonra 6 aydan fazla İstanbul’da banklarda kalan Aykan Gözeri, Bursa’daki Erkek Barınma Evi’ni duyduktan sonra Bursa’ya yerleşmiş. Gözeri’nin tek dileği iş bulmak ve Türkiye’de yaşamaya devam etmek. Küçük yaşta Almanya’ya giden Gözeri liseye kadar Almanya’da eğitim aldıktan sonra tekstil eğitimi almak için İsviçre’ye gitmiş.

“10 dil konuşabiliyorum”

70’ten fazla ülke gezdiğini söyleyen Gözeri “7 yıl da İsviçre’de yaşadım. Ondan sonra İtalya’ya meslekle ilgili gittim. 2 tane üniversite okudum. Bir tanesi söz ettiğim gibi tekstille ilgili diğeri de dillerle ilgili. 10 dil konuşabiliyorum. Almancayı çok iyi düzeyde konuşuyorum. Çünkü Almanya’da farklı noktalarda kaldığım için aksanları biliyorum. İsviçre aksanı, sokak aksanı hepsine hakimim. İngilizce, İspanyolca çok iyi. İtalyanca konuşuyorum. Fransızca’nın yanı sıra Tayland ve Filipin dillerini de konuşabiliyorum. 70-80 arasında ülke gezdim. Gezdiğim ülkelerin çoğunda da uzun süreli kaldım. Halkı ne yapıyor? Yaşamları, kültürleri ilgilimi çekiyordu. Babam da bana bu konuda imkanlar tanımıştı. Babamla annemi kaybettim. Babam da 6-7 dil biliyordu. İtalyanlarla konuşurken, ben ‘Baba’ dediğimde dönüp bakıyordu İtalyanlar. Şaşırıyorlardı” dedi.

11 çocuğu da farklı ülkelerde

"3 tane Türkiye, 3 Kolombiya, Amerika'da, İsviçre ve Almanya'da çocuklarım var. En son Kolombiya'da yaşıyordum. 2020 yılının başında döndüğümde çocuklarım ufak olduğu için tüm paramı, işimi Kolombiya'da bıraktım. Şu an Bogota'da otoparkım var. Ailem işletiyor. Her şeyi oraya bıraktım. Koronavirüs yüzünden nerede ölmek istiyorsun diye sorulunca 'Türkiye'de memleketimde ölmek istiyorum' dedim. Onlar da beni uçakla Türkiye'ye yolladılar. Türkiye ve İsviçre vatandaşlığım var" 

"Güzel paralar kazandım"

"Türkiye’de, İsviçre’de, İtalya’da paralar kazandım. İnsan çok eğlenince maalesef elde bir şey kalmıyor. Türkiye’de turizm sektöründe çalıştım. 1983 senesinde Nevşehir’e gittim. Ürgüp’te turizm yeni başlıyordu. Orada turizmi bayağı büyüttük, katkılarımız olmuştur. Ondan sonra İstanbul’da turizmde çalıştım. Turizm üzerine çağrı merkezine işçi olarak ilk girdiğimde 9 kişi çalışıyordu. Baktım güzel paralar var. Bende bir ortakla bir yer açtım. 150 kişilik çağrı merkezi kurduk. Ortağım sağ olsun bütün paraları indirdi ve ben çırak çıktım. Yurt dışında da tekstille ilgili işler yaptım. En son Kolombiya’da otopark kiraladım, onu işletiyordum. Kolombiya’da oranın parası ile haftalık 7 milyon kazanıyordum, çok iyi paraydı. Orada asgari ücret 650 bin iken ben ayda 7 milyon kazanıyordum. 10 kişinin maaşını kazanıyordum ama 3 tane ailem vardı. 3 kadından birer çocuğum vardı ve masraflı oluyordu. Oradaki eşlerimle görüşüyorum ama o kadar. Kolombiyalı insanlar genel olarak 40 sene sırtında taşı teşekkür etmez, belini düzeltmek için indirirsen, beni bıraktı, indirdi olur. Bu konuda vefasız insanlar 

 

 

Gündem