Hollandalı gazeteci AB savunma bakanlarının toplantısına girdi

Hollandalı gazeteci AB savunma bakanlarının toplantısına girdi

Daniel Verlaan, bakanın Twitter fotoğrafından güvenlik koduna erişerek Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları'nın Zoom üzerinden toplantılarını gerçekleştirdikleri gizli toplantıya katıldı.

Hollandalı Gazeteci Daniel Verlaan, bakanın Twitter fotoğrafından güvenlik koduna erişerek Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları'nın Zoom üzerinden toplantılarını gerçekleştirdikleri gizli toplantıya katıldı.

Hollanda’da yayın yapan RTL Nieuws adlı kanalda çalışan Daniel Verlaan adlı gazeteci 27 Avrupa Birliği Savunma Bakanı'nın dünkü toplantısına katılımını sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından toplantı iptal edildi. 

Ekran yansımasından koda erişti

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld'in Twitter'da yaptığı fotoğraflı toplantı paylaşımını gören Gazeteci Verlaan, bakanın bilgisayar ekranındaki yansımadan toplantıya erişim sağlayan 6 haneli güvenlik koduna erişerek toplantıya katıldı.

AB temsilcisi: Sen kimsin?

Toplantıda yer alan AB yüksek Temsilcisi Josep Borrel,Daniel Verlaan’ı ekranda görünce "Sen kimsin?" diye sorarken, toplantıda yer alan bakanlara "Toplantımıza dışarıdan müdahale var" uyarısını yaptı ve konuşmaları durdurdu.
Daniel Verlaan ise "Merhaba, toplantınızı böldüğüm için özür dilerim, hemen aranızdan ayrılacağım" derken Borrell gazeteciye "Nasılsın? Şu anda gizli bir toplantıda olduğunun farkında mısın?" diye sordu.

Borrell ve Daniel Verlaan arasındaki bu konuşmalar sırasında arka planda toplantıda yer alan bakanların kahkaha attıkları duyuldu. Gazeteci Verlaan, Borrell'e teşekkür ederek toplantıdan ayrıldı. Yaşadıklarını Twitter sayfasından takipçileriyle paylaşan gazetecinin yazdıkları birkaç saat sonra Twitter'dan silindi.

Toplantı güvenlik gerekçesiyle iptal edilirken Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yaşananlardan sonra tüm bakanlarını uyararak "Bu olay bize Twitter paylaşımlarımız konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini anımsatmalı" dedi. AFP'ye açıklama yapan bir AB yetkilisi de "Olay esnasında duyulan kahkahalara kanmamalıyız, bu çok ciddi bir güvenlik sorunu" diye konuştu. (ANKA)