Helikopterden atılma iddiasını haberleştiren gazetecilerin tutukluluğuna itiraz reddedildi

Helikopterden atılma iddiasını haberleştiren gazetecilerin tutukluluğuna itiraz reddedildi

Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül’de gözaltına alınan ve ardından helikopterden atıldığı iddia edilen Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un haberini yapan gazetecilerin tutukluluğuna itiraz reddedildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews’ten Şehriban Abi ve Nazan Sala 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemede devlet aleyhine haber yapmak suçlamasıyla tutuklanmışlardı.

Van 3’üncü Sulh Ceza Hakimliğince verilen karara 16 Ekim’de itiraz edildi. Ancak itiraz, Van 1’inci Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi ve gazetecilerin tutukluluğuna devam kararı verildi.

Haberin Var Mı Platformu'ndan tepki: Gazetecilik suç değildir

Tutuklu gazetecilerle dayanışma adına 'dışarıdaki gazeteciler' tarafından kurulan Haberin Var Mı Platformu, tutukluluğa itirazın reddine tepki gösterdi. Platformun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Gazetecilik suç değildir" denildi.

Ne olmuştu?

Van'ın Çatak ilçesinde 11 Eylül'de operasyon düzenlendi. Operasyonda Servet Turgut ve Osman Şiban gözaltına alındı. Turgut ve Şiban'ın helikopterden atıldığı iddia edilmişti. Turgut, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Gazeteciler, hastane raporlarında bulunan 'yüksekten düşme' ibaresini haberleştirdi. Bunun üzerine Van 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği, 9 Ekim'de dört gazeteci hakkında tutuklama kararı verdi.